gıda intoleransı

Gıda İntolerans Testini Kimler Yaptırır?

“Gıda intoleransı nedir? Gıda intoleransı testini kimler yaptırır ve gıda intolerans testini kimler tercih eder?” sorularınızın cevabı bu sayfada! Gıda intoleransı kişinin sindirim sisteminin bazı besinlere karşı duyarlı olma durumudur. Bu kişilerde bazı besinlerin proteinleri vücutta çözülmez ve sindirim sistemi bu besinleri vücuda girmiş bir virüs, bakteri ya da mikrop gibi algılayarak reaksiyon göstermeye başlar. Peki gıda intolerans testini kimler yaptırır ve gıda intoleransı testini kimler tercih eder ?

Öncelikli olarak ülser ve gastiriti olan kişiler genelde gıda intoleransı testi yaptırmaktadırlar. Ancak bu hastalıklarından birisine sahip olmasanız bile bazı gıdalara karşı hassasiyetiniz olabilir. Bu nedenle hazımsızlık, karında şişlik, sürekli ishal hali, grip, baş ağrısı ve grip gibi belirtileri kendinizde gözlemliyorsanız gıda intoleransı testi yaptırmayı düşünebilirsiniz. Tabi burada doktorunuz tavsiyesi de önemlidir. Bu sebeple gıda intoleransı testini kimler yaptırır ve gıda intoleransı testini kimler tercih diye merak ediyorsanız bir uzmana danışmanızı tavsiye ederiz.

gıda intolerans testi

Gıda İntolerans Testi Nerede ve Kimler Tarafından Yapılır?

Peki gıda intolerans testi nerde yaptırılır? Bu test genelde gıda intolerans testi konusunda uzman barındıran hastanelerde ya da diyetisyen ofisleri içerisinde yaptırılmaktadır. Ancak günümüzde gıda intoleransı testine olan talebin artmasıyla birlikte günümüzde Türkiye’deki birçok hastane bünyesinde gıda inotlerans testi yapılabilmektedir. Fakat uyguladıkları yöntemler ve bünyelerinde diyetisyen ücretleri farklılık göstermektedir. O yüzden gıda intoleransınızı ölçmek istiyorsanız öncelikle belirtilerinden emin olmanız gerekmektedir. Ardından diyetisyen tavsiyesine başvurabilirsiniz.

Gıda intoleransı kimler tarafından yapılır sorusuna gelecek olursak. Bu test genelde genetik konusunda uzman olan kişiler ya da uzman diyetisyenler ve diyetisyen doktorlar tarafından yapılmaktadır.

Besin İntoleransı Olanlar Nasıl Zayıflar?

Besin intoleransı olanlar nasıl zayıflamalı diye merak ediyorsanız öncelikle bu kişilerin diyetisyen yardımı ile bir gıda intolerans testi yaptırması gerekir. Oluşturulacak hassasiyet tablosuna göre de kişiye bir diyet programı hazırlanır ve bu doğrultuda zayıflaması sağlanabilir.

Çünkü besin intoleransı olan kişiler hassasiyeti olduğunu bilmediği besinleri tüketerek zayıflamanın önüne geçmektedirler. Bu nedenle intolerans testi yaptırmak bu kişiler için önemli bi konudur. İntolerans sonuçlar bir tablo halinde bu kişilere verilir ve hangi besinleri tüketmeyecekleri ya da hangi besinlere dikkat etmeleri gerektikleri konusunda bilgilendirilmiş olurlar. Böylece kişi kendisine uygun yeni bir diyet listesi oluşturarak zayıflamaya başlayabilecektir. Bunun sonucunda geçmişe göre 2 3 kat daha fazla zayıflamaya başladıklarını fark edeceklerdir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken doğru diyetisyen tercihi ve hatalı intolerans testlerin uzak durmaktır.

Gıda intolerans testi ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Besin intoleransı olanlar nasıl zayıflar konusunda en doğru bilgiyi diyetisyen sayesinde öğrenebilirsiniz. Aklınızda pahalı diyetisyen ücretleri konusunda şüpheler varsa, yanıldığınızı söylemeliyiz. Oldukça uygun fiyatlarda diyetisyen desteği alarak, sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralayabilirsiniz. Besin intoleransı olan kişiler, mutlaka bir beslenme programı dahilinde hareket etmelidir. Bu beslenme programı ise diyetisyen kontrolünde uygulanmalıdır. Hastalığın teşhisi ve tedavisi sürecinin ardından, düzenli beslenmeye devam edilmelidir. Aksi takdirde ciddi sağlık sıkıntılarıyla karşılaşılabilir.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: