gebelikte diyabet

Gebelikte Diyabet Hastalığı İçin Özel Diyet Listeleri ve Tavsiyeler

Gebelikten önce hiçbir rahatsızlığı olmasa bile kişilerde gebelikte diyabet hastalığı bir anda ortaya çıkabilmektedir. Buna gebelikte fetüsün gelişmesini sağlamak için glikoz metabolizmasında yaşanan değişmeler sebep olmaktadır. Hamilelikte diyabet çok sık karşılaşılan bir durum olmasa da annelerin risk altında olduğunu bilmesi gerekir ve hamilelikte gebelerin %2’side bu problem ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple hamilelikte şeker belirtileri olmasa bile anne adaylarının tümünde hamileliğin 24. ve 28. haftalarında şeker hastalığı tarama testi yapılır. Bu test 100 gram saf glikozun oral yolla alınması ile yapılır ve kesin tanı konur. Peki gebelikte diyabet olanlar nasıl beslenmeli? Gebelikte diyabet diyeti nasıl olmalıdır? Yakından bakalım…

Gebelikte diyabet olan kişinin günlük olarak alması gereken enerji, kalori hesabı anne adayının durumuna ve özelliklerine göre belirlenmelidir. Şekeri ya da karbonhidratı tamamen kesmek çok doğru olmamakla beraber dikkatsiz davranmak da bebek ve anne için büyük sıkıntılara sebep olabilecektir. Karbonhidratı, tam tahıl besinlerinden, pirinçten, kepekli makarna ve bulgur gibi gıdalarda almak doğru olacaktır. Kan şekerinin ani düşüşlerini engellemek için ise posa bakımından zengin olan gıdalar tercih etmek ve ara öğünlere özen göstermek gebelikte diyabet diyeti açısından mantıklı bir karar olacaktır.

Hamilelik Döneminde Diyabet Hastaları Nasıl Beslenmelidir?

Hamilelikte diyabet olan kişilerin kesinlikle bir diyetisyen yardımına başvurması gerekir. Bu konuda uzman kişilerden yardım alıp gebelikte diyabet diyeti nasıl olmalı sorusunun cevabını almak problemi en sorunsuz çözmenin ilk adımlarındandır. Diyetisyenler de kişiye özel, anne ve bebeğin sağlığını koruyacak, geliştirecek hem anne hem de bebeği tüm besin ihtiyaçlarını karşılayacak bir beslenme programı oluşturur. Burada anne ve bebeğin iyi beslenmesi, bunun sonucunda istenilen kan değerlerine ulaşılması, istenilen ölçüde kilo artışı sağlanması amaçlanır. Anne karnındaki bebeğin sağlığı annenin yeterli ve dengeli beslenmesi ile mümkündür. Peki bu noktada hamilelikte şeker diyeti nasıl olmalı? Hamilelikte şeker diyeti nasıl yapılmalıdır?

  • Hamilelikte diyabet tanısı konulan kişi günlük alması gereken enerji hesabını yaptırmalıdır. Alacağı enerjinin %15’ini proteinlerden, %30’unu yağlarda ve %55’ini de karbonhidratlardan almalıdır. Kişi bunları da göz önünde bulundurarak gebelikte diyabet listesi oluşturabilir. Tabi burada alınacak uzman yardımı önemlidir. Çünkü gebelikte kişinin alması gereken enerji; yaşına, kilosuna ve gebelik evresine hatta fiziksel aktivite düzeyi gibi faktörlere göre hesaplanmaktadır. Bazı besinlere karşı iştahsızlık veya tam tersi fazla aşerme gibi konularda sıkıntı yaşanıyorsa anne adayı hemen bunu doktoruna bildirme ve buna göre anne adayına özel gebelikte diyet listesi hazırlanmalıdır.
  • Hamilelikte bol su tüketmek gerekir.
  • Her gün 1-2 bardak süt içilmesi faydalıdır.
  • Aşırı kilo almamak için fazla yağlı yiyeceklerden, hamur işlerinden uzak durmak gerekir.
  • Haftada 1-2 gün balık ve her gün az miktarda ceviz tüketmek omega 3 kaynağı olduğu için bebek açısından oldukça faydalıdır.
  • Aşırı meyve tüketiminden kaçınmak gerekir. Meyveler şeker kaynağı oldukları için aşırı kilo almaya neden olabilirler.
  • Haftada bir kaç kere kırmızı et, tavuk yenilebilir.
  • Tatlandırıcı, diyet, light içecek ve yiyecekler tüketilmemelidir.
  • Çay, kahve aşırı miktarda tüketilmemelidir.

diyabette beslenme danışmanlığı

Gebelikte Diyabet Hastalığı İçin Özel Diyet Listeleri

Şimdi sizlere örnek bir hamilelikte şeker diyeti listesi paylaşacağız.

Kahvaltı: 3 dilim esmer ekmek, 2 dilim az yağlı peynir veya 1 haşlanmış yumurta + 1 dilim, az yağlı peynir, mevsimine uygun bol çiğ sebze, 5- 6 adet zeytin (tuzsuz), şekersiz açık çay

Öğle: 1 kase çorba, 100 – 150 gram et veya tavuk veya balık, salata Akşam: 1 kase çorba, etsiz sebze yemeği, 1 kase az yağlı yoğurt, 2 dilim esmer ekmek veya ekmek yerine geçenler

Bu örnek listeyi yoğun, meyve ve süt gibi besinler ile hazırlayacağınız ara öğünlerle destekleyebilirsiniz.

Hamilelik Dönemindeki Şeker Hastaları İçin Uzman Tavsiyeleri

Uzmanların hamilelik döneminde diyabet teşhisi konulan kişilerin en çok dikkat etmesi gereken şeylerin başından ara öğünler atlamamak geldiğini belirtmektedirler. Çünkü diyabette kan şeker düşmesi gebeler için sıkıntılı bir durumdur. Anne adayları bu neden gebelikte diyabet diyet listesi hazırlarken en çok ara öğüne özen göstermeleri tavsiye edilir. Kan şekerinin istenilen seviyelerde tutulabilmesi için öğün sayı da bir o kadar önemlidir. Ara öğünlerle beraber günde 5-6 öğün olarak yiyebilirsiniz. Diyetisyenler yardımıyla, öğünlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Kan şekerinin istenilen seviyede tutulmasına yardımcı olacak bir diğer besin de posalı gıdalardır. Posa ile yenilen karbonhidratın kan şekerine olan etkisini azaltan bir besindir. Kan şekerinin yükselme hızını da oldukça yavaşlatır. Bu neden de gebelerin tüm öğünlerinde kalori değeri az olan ancak posa açısından zengin olan kaynakları tüketmeye özen göstermesi gerekir.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: