fabrikalarda menü planlama

Fabrikalarda Kullanılmak Üzere Hazırlanan Menüler ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İş hayatında sağlıklı ve başarılı hatta verimli olabilmenin en önemli meselesi yeterli düzeyde sağlıklı beslenebilmektir. Bu nedenle fabrikalarda menü planlama ve fabrika yemek listesi konularına dikkat edilmesi gerekmektedir. Yeterli ve dengeli beslenemeyen işçilerin iş kazalarıyla karşılaşma riski daha yüksektir. Bu da verimliliği, iş devamlılığını azaltan önemli bir konudur. Dengesiz ve yeterli beslenemeyen işçiler kan şeklerinde düzensizliklere bağlı olarak yorgunluk, dikkat bozukluğu ve halsizlik gibi sorunlarla karşılaşmakta ve bunun sonucunda da iş kazalarının sayısında büyük bir artışa neden olmaktadırlar.

Tüm bu nedenlerden ötürü fabrikalarda menü planlama yapılırken işçilerin durumları göz önünde bulundurularak kalori hesaplaması gün gün yapılmalı ve gerekli enerji takviyesi işçilere verilmelidir. Aynı zamanda fabrika yemek listesi hazırlanırken, fabrika yemek listesi örnekleri incelenmelidir. Fabrika yemek listesi örnekleri de, yüksek karbonhidrat içeren besinlerin ve yemeğin aşırı tüketimi de işçileri olumsuz etkilediğini göstermektedir. Yanlış menü planlaması sonucunda ilk olarak insülin salınımı artar, kandan dokulara glikoz geçişinde artış olur bu da çalışma saatlerin sürecinde fazla efor sarf eden işçinin yorgunluk ve halsizlik gibi durumlarla karşı karşıya kalmasına sebep olur. Bu etkiler de hem iş verimini düşürür hem de işçinin sağlığı açısından olumsuz bir durumdur. Bu nedenle fabrikalarda menü planlama göz ardı edilmemesi gereken mühim bir konudur. Bu yüzden menü planlama, fabrika yemek listesi örnekleri incelense bile; diyetisyen kontrolünde hazırlanmalı ve uygulanmalıdır.

Fabrikalara Yönelik Menü Planlama İlkeleri

Fabrikalarda menü planlama yapılırken her işçinin çalışma durumuna göre gerekli enerji ihtiyacı hesaplanarak bir menü oluşturulmalıdır. Buna bağlı olarak fabrika yemek listesi için, gereksinim duyulan enerji için tercih edilen besinlerin 4 temel besin grubundan olmasına dikkat edilmesi gerekir. Bunlar süt ve süt ürünleri, et, yumurta ve kuru baklagiller, sebze ve meyveler, tahıl grubu, un ve undan yapılan yiyeceklerdir.

Fabrikalarda menü planlama yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da işçilerin ihtiyacı olan besinlerin uygun öğün sayısına ve besinlerin öğünlere uygun bir şekilde dağılımına dikkat edilmesi gerekir. Çünkü ihtiyaç olunan besinlerin ve enerji kaynaklarının 2 ana ve 2-3 ara öğün ile alınması beslenme ilkeleri açısından önemli bir yere sahip olduğu bilinmektedir.

menü planlama

Fabrikalara Yönelik Menü Planlamada Sabah Kahvaltısı İçin Yiyecek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşçilerin genel olarak günlük besin ihtiyaçlarının üç ana öğüne dağıtılarak verilmesi gerektiğini söylemiştik. Bu konuda en önemli kısımda tabi ki kahvaltı. Kahvaltı yapmadan işe başlama iş verimini inanılmaz derecede düşürmektedir. Yapılan araştırmalarda en iş kazalarına uğrayanların kahvaltı yapmadan başlayan işçiler olduğu saptanmıştır. Bu yüzden fabrikalarda işçilere yönelik hazırlanan fabrika yemek listesi, işçilerin ihtiyaç duyduğu enerji miktarını karşılamalıdır.

Fabrikalara Yönelik Menü Planlamada Öğle Yemeği İçin Yiyecek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öğle yemeklerinde ise günlük ihtiyaç olunan enerjiyi karşılayacak miktarda içeriğe sahip olan besinlerin yer alması gerekir. Öğle yemeğinde günlük ihtiyacı 3500 kalori olan bir işçi için en az besinlerin 1750 kalori olması gerekir. Böylece işçi gün boyunca sorun yaşamadan çalışabilecektir. Bu durumda bir öğle yemeği planlanırken toplam gereken enerjinin %12-15’ini proteinden ve yağlardan, kalsiyumdan ve vitaminlerden oluşmalıdır.

Bu tarz bir menü için 1 porsiyon etki sebze yemeği, 1 porsiyon pilav veya makarna, 1 kase yoğurt veya 1 porsiyon meyve, 3-5 dilim ekmek, 1 porsiyon tatlı yeterli olacaktır.

Fabrikalara Yönelik Menü Planlamada Akşam Yemeği İçin Yiyecek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akşama doğru genelde fabrikalarda paydos olmaktadır. Ancak gece vardiyasında çalışan işçiler içinde menü planlanması yapılabilmektedir. Bu nokta da yine diğer öğünlere benzer şekilde bir menü planlanması gerçekleştirilmelidir. Gece çalışan işçilerin enerji ihtiyaçları gündüz çalışan işçilerinkine göre biraz farlılık göstereceği için biraz daha fazla kalori yüklemesi yapılabilir. Geceleri vücut daha fazla enerji tüketeceği için belki bir akşam kahvaltısı ile enerji arttırımında bulunulabilir.

Fabrikalara Yönelik Yemek Listesi

Fabrikalarda yemek listesi örnekleri:

Sabah: Süt, Yumurta, Beyaz Peynir Tereyağ, Siyah Zeytin, Bal Yeşil Zeytin, Süzme peynir, Tahin Pekmez

Öğle: Arpa Şehriyeli Çorba, Dalyan Köfte, Sebzeli Bulgur Pilavı, Mevsim Salata

Akşam: Cacık, Kıy.Kuru Fasulye, Tel.Şeh.Pirinç Pilavı, Baklava

Her diyet listesi ise diyetisyen kontrolünde uygulanmalıdır. Aynı durum hastaneler için aylık yemek listesi hazırlanırken de geçerlidir. Hastane yemek menüsü ve hastane yemek listesi hazırlanırken, son derece hassas davranılmalıdır. Hastanelere uygun yemek listesi üstünde durulması gereken bir konudur. Hastaneler için yemek listesi, hastane yemekleri düşünülerek; diyetisyen tarafından hazırlanmalıdır.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: