emziren annelere uzman tavsiyeleri

Emziren Annelere Uzmanlarından Beslenme Önerileri

Emzirme yeni doğan bir çocuğun sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir. Yeni doğuran bir annenin de doğumdan hemen sonra emzirmeye başlaması süt yapımını kolaylaştırdığı bilinen bir gerçektir. Ancak bunların yanı sıra önemli olan bir nokta da annenin sağlığı ve bunun neticesinde çocuğuna vereceği sütün kalitesi. Bu sebeple emziren annenlerin yiyip içtiklerini dikkat etmesi gerekmektedir. Ayrıca doğum sonrasında eski gücünüze kavuşabilmeniz için de beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Emziren annelere uzman tavsiyeleri, bu noktada devreye giriyor. Uzman diyetisyenler, emziren anneler için zayıflama yöntemleri ve emziren anneler için beslenme önerileri hakkında detaylı bilgi vermektedir. Diyetisyen tavsiyeleri emzirme döneminde beslenme söz konusu olduğunda dikkate alınmalıdır.

Emzirme dönemi kimi annelerde değişse de ortalama olarak 2-4 ay kadar sürmektedir. Bu süreçte annelerin dengeli ve düzenli beslenmesi hem kendi sağlığı açısından hem de çocuğunun sağlığı açısından faydalı olacaktır. Eğer bu süreçte dengeli beslenmezseniz hem doğum sonrası dönemde kendi sağlığınızı tehlikeye atmış olursunuz hem de çocuğunuza içereceğiniz sütün mineral ve vitamin açısından kalitesi düşük olur. İlerleyen süreçlerde çocuğunuzda sağlık açısından sıkıntılar yaşamak istemiyorsanız, emziren annelere uzman tavsiyeleri konusuna göz atmalısınız. Emziren anneler için zayıflama yöntemleri ve sağlıklı beslenmede doğru bilinen yanlışlar konusunda dikkatli olmalısınız. Beslenmenize muhakkak özen göstermeniz gerekmektedir.

Ayrıyeten doğum sonrası fazla kilolarınızdan da bu denge beslenme yöntemleriyle sağlıklı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Unutmayınki doğum sonrası süreçte doğum sonrası kilolarınızı kafanıza takmayın çocuğunuzun ve kendi sağlığınız açısından bu önemli bir ayrıntıdır. Yapmanız gereken dengeli ve düzenli beslenerek hem fazla kilolarınızdan kurtulmak hem de sütünüzün kalitesini artırmak.

emzirme doneminde beslenme danismanligi

Emzirme Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı?

Doğum sonrası dönemde alınan kiloları vermenin birçok anne için büyük sıkıntı olduğu bilinen bir gerçektir. Ancak işin uzmanları bu dönemde çocuğunuzun sağlığını ve kendi sağlınızı tehlikeye atmadan düzgün ve dengeli bir beslenme yöntemiyle bu istenmeyen durumlardan kurtulanabileceğini ifade ediyorlar. Fakat ilk aylarda çocuğun en hızlı gelişim dönemi olması sebebiyle daha dikkatli hareket edilmesi gerekiyor. 4. Aydan itibaren ise normal diyet uygulamalarına başlayabilirsiniz. Sağlıklı beslenmede doğru bilinen yanlışlar konusuna dikkat etmelisiniz. Emziren annelere uzman tavsiyeleri özellikle hamilelik döneminde önem arz eder. Emziren anneler için zayıflama yöntemleri konusunda, kesinlikle bir diyetisyen yardımı almanızı tavsiye ederiz. Emzirme döneminde Beslenme Danışmanlığı hizmeti veren diyetisyenler, sizleri en doğru yönlendirecek kişilerdir.

Uzman diyetisyenlerin emziren anneleri tavsiyeleri ise şu şekilde: Emzirme döneminde her gün 1 adet yumurta yenmeli ve 1 porsiyon etli sebze yenmeli. Unutmayın ki çocuğunuzu emzirdiğiniz için proteinli besinler sizin için çok önemlidir. Bunların dışında bol bol bakliyet tüketilmeli; kuru fasulye, nohut, barbunya, bulgur vb. yemekleri muhakkak yenmelidir. C vitamini yönünden meyveler de tüketilmesi gerekenler arasındadır; portakal, yeşil biber, mandalina gibi meyveler yenebilir. C vitaminin fazla alınması sizi birçok hastalıktan koruyacaktır.

Emziren Anneler İçin Püf Noktaları ve Uzmanlarından Beslenme Önerileri

Uzmanların emziren annelere önerdiklerinin başını sıvı tüketimi çekiyor. Emzirme döneminde doğum dönemine göre daha fazla sıvı tüketmeniz şarttır. Vitamin yönünden zengin meyve ve sebzelerin tüketimi ise sütünüzün kalitesi açısından en önemli ayrıntıdır. Ayrıca salam, sosis ve ısıl işlem görmüş diğer hazır et ürünlerinden kaçınmak gerekiyor. Bunun yerine doğal olarak alabileceğiniz protein yüklü besinlere yönelmeniz gerekmektedir.

D vitamini de emziren annelerin için önemlidir bu yüzden günün belirli saatlerinde güneş ışığına çıkarak D vitamini almanız önerilmektedir. Doğal besinlerden yeteri kadar alamayacağınız iyot için ise iyotlu tuz tercih etmelisiniz. İyotlu tuz tükettiğiniz taktirde iyot sütünüzle beraber çocuğunuza geçer ve böylece salgı bezlerinin sağlıklı gelişmesini sağlar.

 

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: