emziren anneler icin diyet

Emziren Anneler Diyet Yapabilir Mi?

Doğum sonrasında alınan kilolardan çoğu anne hemen kurtulmak ister ancak bu sürecin ardından emzirme dönemi başlayacağı için diyet konusunda oldukça hassas davranmanız gerekmektedir. Emziren anneler için diyet, dikkat edilmesi gereken bir konudur. Diyetisyenler, emziren annelere özel diyet programı hazırlamaktadır. Uzman tavsiyelerine göz atarak, emziren annelere özel diyet tarifi hakkında bilgi alabilirsiniz. Bildiği üzere uzmanların da tavsiye ettiği gibi ilk 6 aylık dönemde bebeğinize anne sütü dışında bir şey herhangi bir ek gıda vermemeniz gerekmektedir. Bebeğiniz bu dönemde sadece anne sütü tüketeceği için (ki bu onun sağlığı açısından çok önemlidir) beslenmenize oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca diyetisyen tavsiyesine göre sağlıksız, zararlı tüm alışkanlıklardan da uzak durmanız şarttır.

Peki emzirme döneminde olan ve doğum sonrası kilolarından kurtulmak isteyen anneler ne yapmalıdır? Bu dönemde dengeli beslenerek kendi sağlığınıza ve sütünüzün kalitesine dikkat edecek şekilde beslenerek fazla kilolarınızdan kurtulmanız mümkündür. Ancak çok fazla aç kalacağınız diyet listelerinden uzak durmalısınız. Emziren annelere özel diyet listesi hazırlanırken, oldukça hassas davranılmalıdır. Onun yerine daha uzun vadede ve daha dengeli olarka besleneceğiniz bir diyet şekli benimsemeniz gerekmektedir.

emzirme doneminde beslenme danismanligi

Emziren Anneler Diyet Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

Hamilelik sonrasında 10 kilo kadar almak aslında normal karşılanması gereken bir durumdur. Tabi bu durum sizin metabolizmanıza göre de değişmektedir. Yani kimi anneler daha fazla kilo alabiliyorken kimi anneler daha az kilo almaktadır. O yüzden doğum sonrasında kilo verme hızınız da doğum sırasında aldığınız kilolara bağlı olarak değişecektir. Eğer doğum sonrasında başta da dediğimiz gibi 10 kilo kadar aldıysanız 6 ay içerisinden çok zorlanmadan aldığınız kiloları verebilirsiniz. Fakat 15 üstü gibi daha fazla kilo aldıysanız bu süreç daha uzun sürebilir. Sürmelidir de çünkü emzirme döneminde hızlı kilo vermeye çalışmanız bebeğinizi ve sizi oldukça kötü etkileyecektir. Dengeli beslenmeniz ve yemekten kaçınmamanız gerekmektedir.

Emzirmeye devam eden annelerin özellikle hızlı kilo verdirme vaadinde bulunan az kalorili, protein açısından yoksun olan diyet listelerinden uzak durmalıdır. Diyetisyen tavsiyelerine göre yapacağınız diyette en çok dikkat etmeniz gereken şey ise vitamin, mineral ve iyot yönünden zengin besinler almanızdır. Yemekten kaçınmak yerine uzun vadede zayıflamayı planlamalısınız. Ayrıca bu dönemde çocuğunuza süt vermeye devam etmeniz de önemlidir. Süt vermeye devam ettikçe yeniden süt üreteceğiniz için vücudunuz fazla enerji tüketecektir. Bunun yanında hafif egzersizler yaparak da bu durumu destekleyebilir zayıflamaya yolunda ilerleyebilirsiniz.

Emziren Anneler İçin Uzmanların Tavsiye Ettiği Örnek Diyet Listesi

Uzmanların tavsiye ettiği diyet listelerinde en çok dikkat edilen şey sütünüzün kalitesini etkilemeyecek olmasıdır. Emziren anne beslenmesi üzerinde durulması gereken bir konudur. Emziren anne diyeti için tavsiye edilen 1 haftalık diyet listesi şu şekildedir:

Kahvaltı – 2 dilim ekmek, şekersiz, çay, kibrit kutusu büyüklüğünde peynir, biraz zeytin, istediğiniz kadar yeşillik, haşlanmış yumurta.

Öğle – 1 kase az yağlı çorba, 1 tabak sebze yemeği, yeşillik, 2 dilim ekmek, yarım kase yoğurt.

Akşam – 1 kase çorba, 1 tabak sebze yemeği, salata, 2 dilim ekmek, yarım kase yoğurt, haşlanmış tavuk veya et

Yatmadan Önce – 2 adet meyve, 1 kase yoğurt, 1 bardak şekersiz süt

Uzman diyetisyen sizin için en doğru bilgiyi verecek kişilerdir. Emzirme Dönemi Beslenme Danışmanlığı hizmeti sayesinde, emziren annelere özel diyet tarifi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Danışmanlık hizmetiyle birlikte emziren anneler için diyet, uzman gözetiminde gerçekleştirilir. Annelere özel diyet programı hazırlanır ve son derece sağlıklıdır. Emziren anne beslenmesi açısından, diyetisyen yardımı almak şarttır.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: