emziren anneler için beslenme önerileri

Emziren Anneler İçin Beslenme Önerileri

Emziren annelere uzman tavsiyeleri genellikle emziren annenin süt kalitesine ve bebeğinin doğumunun kaçıncı ayında olduğuna göre değişmektedir. Bu dönemde emziren annelere uzman tavsiyeleri verildiğinde anne ve bebeğin sağlığı beraber değerlendirilmektedir. Çünkü annenin yediği ve aldığı besinlerin tamamı bebeğine de geçmektedir. Bu dönemde annenin beslenme programında bütün besin gruplarından yiyecekler bulunmalı ve uygulayacağı diyet vitamin ve mineral açısından zengin olmalıdır. Bu nedenle yeni doğum yapmış kadınların emzirme döneminde beslenme danışmalığı yardımı alması faydalı olabilmektedir.

Emziren anneler için zayıflama yöntemleri de yine bu doğrultuda uygulanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre emziren annelerin ayda 2 kilodan fazla vermesi sakıncalı olarak görülmektedir. Bu durum hem annede dengesizliğe ve sağlık problemlerine neden olacaktır hem de sütünün kalitesini bozacağı için dolaylı olarak da bebeğin gelişimine olumsuz etki edecektir. O yüzden emziren annelere uzman tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmeleri gerektiğini vurguluyoruz. Peki emziren anneler için zayıflama yöntemleri ve emziren anneler için beslenme önerileri nelerdir? Bu soruların cevabı yazımızın devamında.

Emzirme Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı?

 • Beslenme tavsiyeleri için öncelikle kalori hesabı yapılmalıdır. Emzirme döneminde bir annenin yeterli süt salgılayabilmesi ve bebeğinin sağlığı için günde normal kendi gereksinimi dışında en az 700 kaloriye daha ihtiyacı vardır. Bu yüzden emziren anneler için beslenme önerileri verilirken bu hesap göz önünde bulundurularak tavsiyede bulunulur.
 • Emzirme döneminde beslenme planlanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da bebeği olumsuz etkileyecek olan besinlerden uzak durmaktır.
 • Emzirme döneminde inek sütü, lahana, fıstık, bitter çikolata ve ağır yiyeceklerden uzak durulması tavsiye edilir. Çünkü bu yiyecekler anneden bebeğe geçerek alerjiye sebep olabilmektedir. Aynı şekilde annenin de metabolizmasını olumsuz etkileyebilir.

Emziren anneler için zayıflama yöntemleri nelerdir? Sağlıklı beslenmede doğru bilinen yanlışlar da emziren anneleri hataya sürükleyebilmektedir. Bu dönemde hızlı bir şekilde kilo vereyim derken birçok hata yapılabilmektedir.

 • Emziren annelerin kendi sağlık ve fiziksel koşullarını göz önünde bulundurarak hareket etmeleri gerektiğini söyleyerek şunu da ekleyebiliriz.
 • Anneler kalori hesabı yaparak bir zayıflama diyeti hazırlayabilirler.
 • Hatta hamilelik döneminde ya da emzirme döneminde stresten kaynaklı vücutta birleşen toksinlerden kurtulmak da bir zayıflama yöntemidir. Bunun için bir detoks ayarlayabilirler.

emzirme doneminde beslenme danismanligi

Emziren Anneler İçin Püf Noktaları ve Uzmanlarından Beslenme Önerileri

Emziren anneler için beslenme önerileri için en başta beslenmenin anne sütü için ve bebek için çok önemli olduğu unutulmaması gerekir.

 • Bu dönemde bir annenin günlük olarak normal ihtiyacının dışında en az 700 kalori daha alması gerekmektedir.
 • Ancak sağlıklı beslenme açısından da düşünüldüğünde bu kalorilerin vitamin ve mineral açısından zengin besinlerden alınması gerekir. Bunlar et, tahıl ve yağ gruplarındaki besinlerdir.
 • Günlük olarak alınan 1800 kalorinin altına ise asla düşülmemelidir. Bu seviyenin altına düşüldüğünde anneden süt salgılama konusunda sorunlar yaşanmakta ve kalitesi de düşmektedir.
 • Hamilelik sürecinde ve emzirme döneminde annenin bebeğin sağlıklı gelişimi için düzenli protein tüketimi yapması önemlidir. Bu nedenle sıklıkla hayvansal ve bitkisel kaynaklı proteinlerden beslenme programında muhakkak bulunmalıdır. Yine de bu yiyecekler yenmek isteniyorsa diyetisyen gözetiminde hareket edilmesi tavsiye edilir.
 • Emziren anneler için beslenme önerileri açısından bir diğer önemli konu da su tüketimidir. Günlük alınan su miktarı en az 3 litre olmalıdır. Bunun yanı sıra her emzirmeden sonra 1 bardak su içilmesi de önemlidir.

Emziren annelere uzman tavsiyesi almak için diyetisyenlerle iletişime geçerek özel diyet listelerine sahip olabilirsiniz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: