dogum sonrasi beslenme

Normal Doğum ve Sezaryenle Doğum Sonrası Beslenme

Gebelikte olduğu kadar doğum sonrası beslenme de, anne ve bebeğin sağlığı için çok önemli bir faktördür. Ancak normal doğum ve sezaryen doğum arasında doğum süreci kadar beslenme açısından da farklılıklar bulunmaktadır.

Sezaryenle doğumdan sonra beslenme:

Eğer sezaryen doğum yaptıysanız doğum sonrasında bir süre hastanede geçirceğiniz için ilk olarak eve döndüğünüzde iyi dinlenmeniz gerekmektedir. Ayrıca sezaryen doğum yapmadan önce de beslenmenize dikkat ederseniz faydanıza olacaktır. Sezaryen sonrası gün içerisinde sindirimi zor olan yağlı yiyecekler uzak durmalı, meyve tüketimi gibi karında şişkinliğe neden olabilecek ürünler, gazlı içecekler, normalde tüketmediğiniz ekstra besinlerin tüketiminden kaçınılmalıdır. Ayrıca ameliyattan 8 saat önce yeme içmeyi kesmeniz gerekmektedir. Doğum sonrası beslenme için ilk gün az kalorili, hazmı zor olmayan yumuşak besinler ve gaz yapmayacak besinler tüketmelidir. Sezaryenle doğum sonrası beslenme üzerinde durulması gereken bir konudur.

Normal doğum sonrası beslenme:

Eğer normal doğum ile bebeğinizi dünyaya getirdiyseniz özel bir diyete tabi tutulmazsınız fakat bol sıvı tüketmeniz gerekir. Ardından her emziren anneye tavsiye edilen beslenme yöntemlerini uygulamanız gerekir. Bunlar protein, vitamin ve mineral yönünden zengin besinlerden oluşmaktadır. Emzirme sürecinde diyetisyeninize başvurarak yardım alabilirsiniz. Gebelik sonrası kilo verme konusunda en doğru danışmanlık hizmetini diyetisyen verecektir.

Normal Doğumdan Sonra Beslenme

Normal doğum yapan anneler ilk haftalarda özel bir diyete tabi tutulmazlar. Her emziren anneye tavsiye edildiği gibi bol sıvı tüketimi, sütün kalitesini arttıracak besinlerin tüketilmesi gerekir. Ayrıca vücudunun eski düzenine kavuşabilmesi için dengeli beslenmesi, buna bağlı olarak çok abartılmayacak şekilde hafif bir diyet uygulaması önerilebilir. Bu diyet tarzında vitamin, mineral ve iyot açşısından zengin besinler tercih edilmelidir. Tüm bunların yanında ilk haftalarda iyice dinlendikten sonra egzersizlere başlanılabilir ve diyet programına geçilir.

Sezaryenle Doğumdan Sonra Beslenme

Doğumdan hemen sonra ilk gün anne 1 günlük bir diyet programına alınır. Bu süre boyunca hazmı kolay olan sıvı yiyecekler tüketmeniz tavsiye edilir. Ardından annenin gaz çıkarabilme durumuna göre yumuşak gıdalar olmak şartıyla katı gıdaların tüketimine başlanır. Bu süreç annenin sağlığı göz önünde bulunudurularak 2-4 gün sürebilir. Gaz çıkaramadığınız taktirde dikişlerinize zarar vereceği açısından bu sürece oldukça dikkat etmeniz gerekmektedir.

Normal doğum yapan annelere nazaran sezaryen ile doğum yapan annelerde süt daha az gelmektedir. Ancak bu endişenilmemesi gereken bir durumdur. Uygun beslenme ve bol sıvı tüketimi ile birlikte eğer sık sık bebeğinizi emzirirseniz süt üretiminiz de o denli artacak vücudunuz kendisin toparlayacaktır.  Emziren bir anne olarak sezaryen ile doğum yapan anneler de günde 3 litreye yakın sıvı tüketmelidir. Bu sütünüz sağlıklı gelmesi açısından en önemli noktadır. Bu 3 litrenin büyük çoğunluğunu su oluştururken kalan kısmını meyve suyu veya çay içerek değerlendirebilirsiniz.

Tüm bunların yanında anne bu süreçte yeterince Demir, C vitami ve Kalsiyum almalıdır. Sezaryen sonrasında beslenmede bu vitamin ve minarellerin yerini hiçbir şey tutmayacaktır. Özellikle et, süt ve yoğurt gibi besinler yeterli düzeyde tüketilmemelidir.

gebelik sonrasi kilo verme danismanligi

Doğumdan Sonra Günlük Beslenme Düzeni

Doğum sonrası emzirme sürecinde günde en az 2,5-3 litre sıvı tüketilmelidir. Diyetisyen tavsiyesine göre su tüketimi yanında meyve suyu, yeşil çay ve süt gibi ürünler tercih edilebilir. Kızartma yemekleri, mayonez, ketçap, yağlı et yemekleri gibi yemeklerden ise kaçınılmalıdır. Bu dönemde kilo kaybı için fazla unlu, şekerli abur-cubur gıdarlarda da uzak durmanız gerekir. Günde 2 bardak süt ya da yoğurt tüketmeniz de uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Örnek olarak:

Sabah kahvaltısı:

 • 1 su bardağı süt (şekersiz)
 • 1 adet kayısı kıvamında haşlanmış yumurta
 • 1 parça peynir
 • 1 yemek kaşığı pekmez
 • 1-2 ince dilim kepek ekmeği
 • Domates, salatalık vs.

Ara öğün

 • 1 porsiyon meyve
 • 1 bardak süt (şekersiz)

Öğle

 • 1 porsiyon etli sebze yemeği
 • 1 kase yoğurt veya komposto
 • 1 ince dilim ekmek
 • Salata (limonlu, az zeytinyağı ile tatlandırılmış)

Ara öğün

 • 1 bardak meyve suyu
 • ½ paket Lifli Kepekli Bisküvi

Akşam yemeği

 • 1 kase çorba
 • 1 porsiyon zeytinyağlı sebze yemeği
 • 2-3 adet ızgara köfte veya bir parça ızgara tavuk (derisiz) veya balık
 • Salata (limonlu, az zeytinyağı ile tatlandırılmış)

Ara öğün

 • 1 su bardağı süt
 • 1 porsiyon meyve

Gebelik sonrası kilo verme için sağlıklı beslenme çok önemlidir. Doğum sonrası beslenme için diyetisyen yardımı almanız tavsiye edilir. Sezaryenle doğum sonrası beslenme ve normal doğum sonrası beslenme hakkında, en doğru bilgiyi diyetisyeniniz verecektir. Doğum sonrası kilolardan kurtulma, sabır gerektiren bir süreçtir. Bu süreçte diyetisyen kontrolünde olmanızı tavsiye ederiz

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: