doğru beslenme ile gripten korunma

Grip ve Soğuk Algınlığı İçin Beslenme Önerileri

Grip, kış aylarında en çok gün yüzüne çıkan salgın bir hastalıktır. Genellikle insanların havanın güzelliğine kanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Ancak doğru beslenme ile gripten korunmanız oldukça mümkündür. Gripten korunmanın birçok yolu vardır. Gerek grip aşısı yaptırarak gerekse doğru beslenme yöntemleriyle. Bu takdirde bağışıklığınızı güçlendirmek için bolca C vitamini almanız gerekmektedir. Bu sayede hem gripten hem de soğuk algınlığından korunmanız mümkün olacaktır. Soğuk algınlığı vücudunuzu soğuk havalara karşı hazırlamamanızdan dolayı meydana gelmektedir. Bu hastalık birçok insanın korkulu rüyaları arasındadır. Genellik çocuklarda beslenme problemlerinin yaşanmasından dolayı bünyenin yorgun düşmesiyle daha çok çocuklarda ve yaşlılarda görülmektedir. Bu hastalık kapsamında kesinlikle vücut direnci çok önemlidir.

Doğru Beslenerek Gripten Korunun

Gribe karşı beslenme önerileri genellikle C vitamini üzerine yapılmaktadır. Kış aylarında pek çok insanda görülen bu hastalık eller aracılığı ile bile geçebilmektedir. Düzenli olarak beslenme, gribe karşı yemek yeme sizleri bu hastalığa karşı daha dirençli bir hale getirecektir. Grip ve soğuk algınlığı tarzında ki hastalıklarda beslenme danışmanlığı yapan birçok diyetisyen bulunmaktadır. Son derece yaşlılarda risk taşıyan bu hastalıklardan korunma yöntemleri oldukça da basittir. Bunlar;

  • İlk olarak en etkili yol, grip aşısı yaptırmaktadır. Özellikle çocukların ve yaşlıların bu hastalığa yakalanmasını engelleyen en büyük faktör de budur.
  • Aşının sadece gribe değil gripten sonra ki hastalıklara yani bronşit ve zatürre tarzı hastalıklarında önüne geçecektir.
  • En iyi ikinci yöntem ise sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Sağlıklı beslenmek yalnızca bol bol meyve ve sebze tüketimi değildir. Düzenli olarak bağışıklık sistemini güçlendirecek besinler tüketilmelidir. Yani hem bitkisel hem de hayvansal proteinleri kullanmamız, tüketmemiz gerekmektedir. Bu sayede doğru beslenme ile gripten korunmamız mümkün olacaktır.
  • Gripten korunmamız için beslenme alışkanlıkları dışında yapabileceğimiz şeylerde bulunmaktadır. Bunların en başında hasta kişilerin bulunduğu ortamda bulunmayarak aynı havayı solumamakla başlamaktadır. Bu durum sizlerin gripten korunmanız için faydalı olacaktır.

hastalıklarda beslenme danışmanlığı

Gribe karşı beslenme önerileri ve Korunma Rehberi

Gribe karşı beslenme önerilerinin başında C vitamini ve çinko açısından fazla olan besinler gelmektedir. Bu besinler aracılığı ile sizlerin bağışıklık sisteminiz güçlenecektir ve bu tarz bağışıklık sistemi ile alakalı hastalıklara yakalanma ihtimaliniz daha da azalacaktır.

Kış aylarında yolda karşılaştığınız ve burnunda, yüzünde kızarma bulunan kişilerle yakın temastan kaçınılmalıdır. Bu belirtilerin görüldüğü kişiler hastalığa yakalanma ihtimalleri yüksek olan kişilerdir ve sizlere de bulaşması içten bile değildir. Bu sebepten ötürü okullarda, iş yerlerinde grip ve soğuk algınlığına yakalanmış kişilerle aynı ortamda bulunmaktan kaçınmak sizlere oldukça yararlı olacaktır. Yapacağınız tüm beslenmelerin bile bu durumda sizlere fayda etmeyeceğini unutmamak gerekmektedir. Birisinden bulaşacak virüsün diğer kişiye aktarıldığı zaman daha da güçlenerek aktarıldığı ve daha çok hasta yapma etkisinin olduğu gerçeğini insanlar düşünememektedir ve bu sebebi göz ardı ederek insanlar iyi beslendiği halde neden hasta olduğunu düşünmektelerdir.

Doğru beslenme ile gripten korunma ve gribe karşı beslenme önerileri konusunda en doğru bilgiyi diyetisyen yapacaktır. Gripten korunma için uzman bir hekim yardımı almanızı tavsiye ederiz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: