diyetle ilgili en çok söylenen yalanlar

Diyetle İlgili En Çok Söylenen 10 Yalan – Diyet Yalanları

Uzun zamandır diyet yapıp zayıflamadıysanız ya da verdiğiniz kiloları hızla alıyorsanız, siz de diyetle ilgili en çok söylenen yalanlar ile kendinizi avutuyorsunuzdur. Hatta yaptığınız şeyin diyet olmadığını biliyorsunuzdur.

Diyet yapmak ciddi ve kararlılık isteyen bir süreçtir. Bu nedenle Pazartesi başladığınız ve Salı günü bıraktığınız diyetlerin ya da aç kalarak zayıfladığınızı iddia etmenizin artık bir anlamı yok. Diyetle ilgili en çok söylenen yalanlar ve bahaneleriniz sizi sağlığınızdan edebilir.

İşte, hepimizin sık sık başvurduğu, diyetle ilgili en çok söylenen yalanlar:

bireysel beslenme danışmanlığı

  1. Bu pazartesi diyete başlıyorum.

Diyetle ilgili en çok söylenen yalan şüphesiz hafta başında diyete başlanacağının belirtilmesidir. Bu kararı verenler Pazartesi gününe kadar karşılarına çıkan her şeyi yerler.  Ancak büyük bir hataya düşerler. Yapmaları gereken ise vücudun enerji dengesini kurabilmesine yardımcı olmaktır. Pazar günü çok yemek yiyerek Pazartesi aç kalmak zayıflamaya yardımcı olmayacaktır.

  1. Ben hiç abur cubur yemem.

Sık söylenen diyet yalanları arasında abur cubur tüketmediğini söylemek de yer alıyor. Bunu söyleyenler aksine abur cubur yiyen insanlar oluyor. Bu durum da sağlıklı zayıflamayı ve dengeli beslenmeyi engelliyor. Diyetisyenler ve beslenme danışmanlarınız elbette bu durumun farkında oluyor ve sizlere yapmanız gerekenin önce kendinizi kandırmayı bırakmak olduğunu söylüyorlar.

  1. Sadece ufak bir porsiyondu.

Diyet yaparken yediğiniz ve beslenme programınızda olmayan ufak porsiyonlar, o gün verdiğiniz bütün emeklerin boşa gitmesine neden olur. Çünkü ufak bir porsiyon yemek yemeniz o yemeğin düşük kalorili olduğu anlamına gelmeyecektir. Özellikle tatlı ve atıştırmalıklar kalori ve kilo almanıza neden olacaktır.

  1. Hiç ekmek yemiyorum.

Sık söylenen diyet yalanları arasında ekmek yediğini inkar etmek de var elbette. Arada sırada kepekli ya da beyaz ekmek yiyorsanız bu hiç yemediğiniz anlamına gelmiyor. Ayrıca makarna, pilav ve hamur işi tüketiyorsanız ekmek yemiş kadar oluyorsunuz. Dolayısıyla ekmek grubuna giren gıdaları hayatınızdan çıkararak söylediğiniz şeyin yalan olmamasını sağlayabilirsiniz.

  1. Sağlıklı yiyecekler pahalı.

En çok söylenen diyet yalanları arasında sağlıklı yiyeceklerin pahalı olduğu da yer alıyor. Sağlıklı bir diyet yapmak için her yiyeceğin en pahalısından almak zorunda değilsiniz. Mevsime göre bulunan sebzeleri ve meyveleri tüketerek sağlıklı beslenebilirsiniz. Dolayısıyla bahane bulmaya gerek kalmadan her pahalı ürüne bir alternatif bularak bütçenize uygun şekilde diyet yapabilirsiniz.

  1. Spor yapıyorum ama işe yaramıyor.

En çok söylenen diyet yalanları arasında spor yaptığını söylemek de yer alır. Haftada 1 gün spor yapmak sürekli spor yaptığınız anlamına gelmediği için bu yalanı söylemekten vazgeçmeniz ya da düzenli spor yapmanız gerekiyor. Evet, her gün aynı tempoda enerji harcıyor olabilirsiniz ancak kilo vermeniz için temponuzu artırmanız gerek. Sağlıklı zayıflama yöntemleri arasında mutlaka ve mutlaka düzenli spor yapmak yer alıyor.

  1. Diyet yemekler sağlıksızdır.

İşte bu da diyet yapmaktan kaçanların söylediği diyet yalanları arasında yer alır. Kendini diyete hazır hissetmeyenlerin kurduğu bu cümle, kişinin diyet yemekler hakkında ne kadar bilgisiz olduğunu da göstermektedir. Şok diyetler haricinde diyetisyen önerisiyle hazırlanan diyet yemeklerinin herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

  1. Öğün atlayarak zayıflıyorum.

Diyet yaparken söylenen yalanlar arasında kişinin kendini kandırmak için söylediği bu yalanın zararı oldukça fazladır. Çünkü aç kalarak zayıflayan kişi bu durumu normal olarak görmektedir. Ancak açlık sonunda bir diğer öğünde daha çok yemek yenir. Aynı zamanda açlık krizlerine yakalanan kişi kalorisi yüksek ve tatlı besinlere yönelir.

  1. Limonlu ılık su, sirkeli su vs. gerçekten işe yarıyor.

Sadece limonlu su ya da türevlerini içerek zayıflayamazsınız. Kilo vermenizdeki en büyük etken aldığınız kaloriler ve bunları nasıl yaktığınızdır. İçtiğiniz bu tip sular, sizi sadece psikolojik olarak rahatlatmaktadır. Diyetisyen ya da beslenme danışmanınızın bilgisi dahilinde olmadan zayıflattığı söylenen bu tür suları içmekten kaçınmalısınız.

  1. Akşam hiçbir şey yemedim.

Akşam hiçbir şey yemediğini söylemek de diyetle ilgili en çok söylenen yalanlar arasında. Ayrıca bu durum kendinizi kandırmanıza da neden oluyor. Diyet yaparken hiçbir öğünü atlamamanız gerekir. 3 – 6 öğün tüketmeniz sağlıklıdır.

Diyetle ilgili en çok söylenen yalanlar arasında en çok bu 10 yalan söyleniyor. Ancak diyet yapan herkes kendine göre bir bahane buluyor elbette. İyi bir diyetisyenle sağlıklı bir beslenme programı uygulayanlarınsa bu yalanlara ihtiyacı olmuyor.

Siz de diyet yalanları ve bahaneler yerine sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak istiyorsanız Bireysel Beslenme Danışmanlığı hizmetleri ile şehrinizdeki en iyi diyetisyenle tanışabilirsiniz. Sık söylenen diyet yalanlarını bir kenara bırakarak mükemmel görünüme kavuşabilirsiniz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: