diyetisyen maaşları

Türkiye’deki Diyetisyen Maaşları

Diyetisyen olmak isteyen adaylar, üniversitelerin 4 yıl süreli lisans eğitimi veren üniversitelerin Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun olmalıdır. Mezun adaylar, kamu kurumlarında veya özel sektörde çalışabilir. Bu yüzden Türkiye’deki Diyetisyen maaşları, adayların çalıştığı kurumlara göre farklılık gösterir.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Maaşları

Lisans eğitiminin tamamlanacağı üniversite, mezun olduğunuz zaman önem teşkil edecektir. Eğer iyi bir üniversitenin Beslenme ve Diyetetik Bölümünden mezun olduysanız, üniversiteniz sizler için iyi bir referans olabilir. Diyetisyen ücretleri bu yönden farklılık gösterir. Ancak tek kriter bu değildir. Beslenme ve Diyetetik Bölümü maaşları, diyetisyen kişinin çabasına bağlıdır. Lisans üstü eğitiminizi tamamlayıp akademisyen olmak isteyebilirsiniz. Özel sektörde çalışıp kendi danışmanlık şirketinizi kurabilirsiniz. Diyet koçluğu yapabilirsiniz. Beslenme eğitimleri verebilirsiniz. Diyetisyenlik mesleğinin sunduğu iş imkanları oldukça geniştir.

diyetisyen

Yeni Mezun Diyetisyen Maaşları

Kamuda çalışmaya başlayan yeni mezun diyetisyen maaşı yaklaşık 3.000 TL’dir. Yeni mezun diyetisyenler, özel sektörde çalışmayı tercih edebilir. Bu durumda alınacak maaş, anlaşma yapılan kurumun belirlediği ücret doğrultusundadır. Özel sektörde çalışan yeni mezun diyetisyenler için sabit bir ücret söylemek mümkün olmayabilir.

Uzman Diyetisyen Maaşları

Yeni mezun diyetisyen maaşları haricinde adayların maaşları, üniversitenin yanı sıra; kendilerini ne kadar geliştirdikleri ile orantılıdır. Lisans üstü eğitim alan Diyetisyenler, iş alanında daha şanslı olacaktır. Diyetisyenlikte kendini geliştiren kişilerin maaşı ise 3.000-4.000 TL arasında değişmektedir. Büyük ve özel hastanelerde çalışan diyetisyenlerin maaşı daha fazladır.

Özel Hastane Diyetisyen Maaşları

Diyetisyenlerin deneyim süresi, uzman diyetisyenlik aşamasında önemlidir. Çalışmaya yeni başlayan diyetisyenler, 2.500-3.500 TL arasında maaş alır. 5 yıl süreyle deneyim sahibi olan diyetisyenler, 4.000-5.500 TL maaş alır. 10 yıl ve üzeri deneyime sahip olan diyetisyen maaşları ise 6.000-9.500 TL arasında değişiklik gösterir.

Devlet Hastanesinde Diyetisyen Maaşları

Devlet hastanesinde diyetisyen maaşları derece/kademe oranı ile değişiklik gösterir. Yeni mezun olan bir diyetisyen bu yüzden, üst kademe diyetisyenlere oranla daha az maaş alacaktır. Yeni göreve başlayan 8/1 kademeli diyetisyenler net olarak 2.800 TL civarında maaş alır. Söz konusu maaş, diyetisyenin kademesinin yükselmesiyle birlikte artmaktadır.

Diyetisyenlik İş İmkanları

Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu olan Diyetisyenler, pek çok alanda çalışma fırsatı bulurlar. Diyetisyenlik iş imkanları, oldukça geniştir. Söz konusu diyetisyenler:

  • Üniversitede akademisyen olarak görev alabilir.
  • Eğitici diyetisyen olabilir.
  • Halk Sağlığı Merkezlerinde çalışabilir.
  • Sağlık kuruluşlarında ve kliniklerde görev yapabilir.
  • Beslenme ile ilgili kurumlarda (spor merkezi vb.) hizmet verebilir.

Türkiye’de diyetisyen maaşları genel olarak diyetisyenin bulunduğu şehre, uzmanlık alanlarının çeşitliliğine, kendi kliniğinde ya da hastanede çalışıp çalışmamasına göre değişmektedir. Diyetisyen maaşları hakkında bilgi almak isterseniz bu mesleği yapan başarılı diyetisyenlerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: