diyabette beslenme

Diyabette Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Diyabette beslenme nasıl olur, nelere dikkat edilmelidir sorularının cevabı burada! Şeker hastalarının beslenmelerine dikkat etmesi oldukça önemli. Hastalığın seyri için doktor ve diyetisyen işbirliğinde zayıflamaları daha sağlıklı.

Öncelikle diyabet hastalığına yakalanan hastalar şeker ve şekerli gıda tüketimlerine çok aşırı dikkat ediyor olmaları gerekecektir. Diyabet ile sağlıklı bir şekilde savaşırken beslenme dengesini de en iyi şekilde kurduğunuz takdirde kendiniz adına yaşam kalitenizi ve yaşama ömrünüzü arttırabiliyor olabilirsiniz. Bunun en temel yolu da sağlıklı bir şekilde beslenmek ve bu beslenmenin düzenli olması ana ilkesinden geçmektedir. Öncelikle diyabetli hastalarda beslenme stratejilerini ayarlamak üzere bu tarz hastaların özelliklerine göre yaşına, boyuna, fiziksel özelliklerine göre ayrı ayrı değişmektedir. Ve bu beslenme alışkanlıklarını kazandırmak üzere hastalara özel atanan diyetisyenler eşlik etmektedir. bu yüzden herkes için şeker hastalığına yakalanıldığında aynı bir beslenme takvimi oluşturulamaz.

Diyabet Hastalarına Sağlıklı Beslenme Tüyoları

Diyabet yani şeker hastaları için hazırlanmakta olan özel programlar ile birlikte diyabet diyetinin de bulunduğunu bilmelisiniz. Fakat bundan önce şeker hastaları hem sağlığını korurken hem de bu yolda sağlıklı beslenme ile nasıl hayatlarını devam ettirecekleri konusunda bazı temel bilgilerin de sizlerle paylaşılması gerekecektir. Öncelikle sağlıklı bir şekilde beslenmek için bir düzen oluşturmanız gerekecektir. Eğer ki siz şeker hastası iseniz yeme içme saatlerinizin belirli bir düzen içerisinde ilerliyor olması gerekecektir. Yani kan şekerinizi sizler dengede tutuyor olabilmek için buna uygun gıdalar tüketerek o dengeyi oluşturmak kendi elinizdedir. Sağlıklı bir şekilde hayatınızı sürdürebilmek için içerisinde şeker bulunduran tüm yiyeceklerden uzak duruyor olmanız gerekecektir. Bununla birlikte her türlü hazır gıda da sizleri olumsuz şekilde etkiliyor diyebiliriz. Yağlı gıdalar, tereyağı, alkol gibi vücuda zaten zararı olan gıdalar şeker hastası olmanız dahilinde sizleri daha da olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Peki bu hastalar ne tüketebilir diye soracak olursanız her türlü kabuklu meyve diyabet hastalarına iyi gelmektedir. Çünkü posa etkisi önemlidir. Kepekli un, pirinç, makarna ve baklagiller de sizler için iyi gelen gıdalar arasında yer alacaktır.

diyabette beslenme danışmanlığı

Uzmanlarından Diyabette Beslenme Tavsiyeleri

Diyabette beslenmeye dikkat edilirken bu beslenme nasıl olmalıdır konusunda da bazı dikkat edilmesi gereken hususlar olacaktır. Diyabet diyeti olarak da adlandırılan bazı beslenme düzenlemeleri ile diyetisyenler sizlere özel programlar yaparak sağlıklı bir yaşam sürdürmeniz konusunda oldukça yardımcı olacaklardır. Yaşam pınarı olan su her zaman sizin bu hastalıkta en büyük destekçiniz olacaktır. Çünkü vücutta bulunan fazla şeker idrar yolu ile atılacağı için bunu atmak içinde su tüketiminizin oldukça bol olması gerekmektedir. Diyabette beslenme ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Diyabet ve beslenme konusunda uzman diyetisyen yardımı almanızı tavsiye ederiz. Diyetisyeniniz aynı zamanda diyabet yemek tarifleri konusunda da sizleri bilgilendirecektir.

Karbonhidratlar (Nişastalı yiyecekler, Şeker, Lifli besinler)

Karbonhidratlar enerji kaynağı olduğu gibi hayatımızın devamlılığı için en gerekli besinler arasında yer almaktadır. Bu yüzden her türlü karbonhidrat içeren besinlerin yararlı olduğunu söylemeyeceğimiz gibi bu konuda seçici olmalısınız. Tam tahıllı yiyecekler, kuru baklagiller ve düşük yağ içeren yiyecekler tercih edilebilecektir.

Sebzeler ve Meyveler

Sebzeler ve meyveler şeker hastaların en iyi dostu olarak bilinmektedir. Fakat bunun da yağlı kullanımı sizler için zararlı olacaktır. Bu yüzden sebze yerken yağlı olmamasına, meyve yerken de aşırı tüketimden kaçınmaya dikkat etmelisiniz.

Et ve Süt Ürünleri

Et ve süt ürünleri ele alınacak olursa az yağlı sütler şeker hastaları tarafından her zaman tercih edilebilecektir. Fakat et ise kırmızı et olmak üzere az olacak bir şekilde beslenme programına uymanız gerektiğini söyleyebiliriz. Çünkü etin has kendi içinde bulunmakta olan yağ da diyabetteki hastalar için zararlı olacaktır.

Şeker Hastalarının Uzak Durmaları Gereken Besinler

Şeker hastalığına ne iyi gelir konusunda diyetisyen desteği alabilirsiniz. Gibi Şekerli ve şeker içeren tüm besinler, ne olduğu ve içeriği bilinmeyen hazır gıdalar, yağlı ve aşırı şekilde yoğunluğu yüksek olan gıdalar, pasta börek gibi hamur işi gıdalar, alkollü içecekler, meşrubatlar, yağ ile yapılmakta olan et, sebze ve patates kızartması gibi gıdalardan uzak durulması gerekmektedir.

Diyabet diyeti bu yüzden oldukça önemlidir. Şeker hastalığı diyeti size zararlı olan besinlerden uzak durmanızı sağlayacaktır. Ayrıca sağlıklı yaşamın diğer bir sırrı, stressiz hayattır. Bu yüzden stres ve beslenme danışmanlığı hizmeti almanızı tavsiye ederiz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: