diyabet testi

Diyabet Testi Nedir?

Diyabet yani halk arasında bilinen adıyla şeker hastalığı herkesin her an yakalanabileceği ve aşırı dikkat etmesi gereken hastalıklardan birisidir. Çünkü sadece yediklerimizle ve içtiklerimizle alakası olan şeker hastalığı kimi zaman genetik de olabileceği gibi hemen herkeste görülebilir. Şeker hastalığı bilinçsiz bir şekilde beslenme ya da dengesiz beslenme ile meydana gelebilecek hastalıklar arasında da yer almaktadır. Çünkü her türlü hazır gıda, şekerli besinler, yağlı gıdalar bizler için her zaman zararlı yiyecekler olmaktadır. Bu yiyecekler her zaman diyabeti tetiklemektedir. Fakat diyabet nedir, diyabet miyim diye soracak olursanız bu bağlamda bazı diyabet testi yani şeker hastalığı testi yaptırmanız gerekecektir.

Diyabet testi nedir sorunuza detaylı yanıt verecek olursak; diyabet testi şeker hastalığına yakalanıp yakalanmadığınız konusunda yapılmakta olan bazı testleri kapsamaktadır. Buna bağlı olarak OGTT yani oral glikoz tolerans testi ya da AKŞ yani açlık kan şekeri ölçümleri ile bu diyabet testi işlemleri sizler üzerinde yapılabilecektir. Eğer hala “OGTT testi nedir? OGTT testi nasıl yapılır?” gibi sorular varsa aklınızda, uzman bir diyetisyen danışmanlığı almanızı tavsiye ederiz.

diyabette beslenme danışmanlığı

Diyabet Testi Nasıl Yaptırılır?

Diyabet testi nasıl yaptırılır diye soracak olursanız uygulaması oldukça basit olan diyabet testi sayesinde sizlere kesin olarak teşhis konulmasının söz konusu olduğunu söyleyebiliriz.  Ancak şeker hastalığı testi yaptırmak için mutlaka bir uzman desteği alınması şarttır.

  • Öncelikle açlık kan şekeri ölçümü yapılır. Kişi açken yapılan bu testte 10 saat boyunca aç kalan bir kişi sonrasında kan şekeri ölçümü rahatlıkla yapılabilmektedir. Bu yüzden kişi bilinçli bir şekilde eğer test yaptıracak ise buna bağlı olarak aç kalması gerekmektedir.
  • Şeker yükleme testi de aynı şekilde uygulanmaktadır. Bununla birlikte OGTT ise yani oral glikoz tolerans testi yapılacak ise bunun için size bir şeker yüklemesi yapılıyor olacaktır. Test sizlere yapılmadan 3 gün önce yeterli seviyede karbonhidrat almış olarak beslenecek şekilde teste gelmelisiniz. Sonrasında bunun için sigara ve ilaç kullanımı da testi etkileyeceğinden yasak olarak belirlenmiştir.

Diyabet Riskini Kimler Taşır?

Diyabet riskini kimler taşır yani diyabet olma olasılığı hangi kişilerde daha fazladır diye soracak olursanız bunun da bazı belirtileri ile fikir yürütebilirsiniz. Bunun için diyetisyen desteği almanızı tavsiye ederiz. Öncelikle çoğunlukla genetik olabileceği söylenen bu hastalık ailenizde bulunan şeker hastası biri var ise sizde de şeker hastalığı olma olasılığı yüksek olacaktır. Buna ek olarak obezite de şeker hastalığı olma yolunda en büyük rolü oynamaktadır. Sizler fazla stres sahibi biriyseniz ve bu stres ile yaşamaya devam ediyorsanız bu da sizin şeker hastası olmanız yolunda etken olabilecektir. Diyet koçluğu bu noktada devreye girmektedir.

Şeker Nasıl Hesaplanır?

Şeker nasıl hesaplanır diye bakılacak olursa şeker ölçmek için aletler bulunmaktadır. Bu aletlerin içerisinde bulunan bir iğne ile bunu parmağınıza batırarak oradan kan örneği alıyor. Ve bu kan örneği ile birlikte cihaz kendi içerisinde şeker hesaplamalarını yaparak size net bir sonuç veriyor. Kaliteli bir cihaz ile gerçek şeker ölçümlerinizi yapabilirsiniz. Diğer bir alternatif olarak, en doğru bilgilendirme için diyet koçluğu hizmeti alabilirsiniz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: