diyabet nedir

Diyabet Nedir? Neden Olur? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Öncelikle diyabet nedir ve neden olur diye bakacak olursanız temelde halk arasında bilinen genel bir ismi olan diyabet hastalığı, herkes tarafından şeker hastalığı olarak bilinmektedir. Şeker hastalığının ne olduğu kapsamında söylenecek bilgilere geçilecek olursa vücut içerisinde bulunan kan şekeri oranının artmış olmasıyla birlikte sonrasında vücuttan çıkmakta olan idrar içerisinde şeker görülmesiyle ortaya çıkan bir hastalık olarak nitelendirilmektedir. Sonrasında bu diyabeti yani şeker hastalığının farklı tiplerde ve çeşitlerde meydana gelebiliyor olabileceğine şahit olabilirsiniz. Yani aslına bakacak olursanız şeker hastalığı hakkında tam anlamıyla bilgilere sahip olabilmek için öncelikle bunun içine giriyor olmanız gerekecektir. Yani bir söz vardır ya bir işi yaşamadan bilemezsiniz diye o yüzden bu kural burada da geçerlidir. Diyetisyen desteğinin alınması, diyabet hastalığı için en doğru tercih olacaktır. 2 farklı çeşitte diyabet görülebilmektedir.

Kan şekeri düştüğünde neler yapılmalıdır diye sorulacak olursa bu da diyabet yani şeker hastalığı yaşamakta olan hastaların en çok dikkat etmesi ve bilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. İlk olarak diyabet nedir konusu detaylı olarak bilinmelidir. Çünkü kan şekerinin düşmesi ile diyabet nedir sorunun yakından ilişkisi vardır.

diyabette beslenme danışmanlığı

Diyabetin Belirtileri ve Çeşitleri Nelerdir?

Diyabet hastalığı belirtileri yani şeker hastalığı belirtileri neler olduğu kapsamında ve ne gibi diyabet tipleri olduğu hakkında verilecek bilgilere geçmeden önce bu belirtilerin neler olduğuna değinmek gerekecektir. 2 farklı çeşitte diyabet tipleri olduğunu az önce de söylemiştik. Bunlardan birinci türde olan diyabet genel olarak 30 yaş ve altında olan hastalarda başlar ve bu hastalar genel olarak insülin üretilmediği için bu türe yakalanan diyabet hastaları kesinlikle insülin tüketmeleri gerekiyor diyebiliriz. Çünkü insülin vücut içerisinde şekeri düşürmeye yönelik dengeleyici etkisi olduğu için üretilmemesi durumunda şeker hastalığının baş belirtisi olacaktır. İkinci türden olan diyabet çeşidi ise çoğunluklu olarak 40 yaşını geçen insanlar üzerinde görülmeye başlanmıştır. Yani çoğunluklu olarak bu tipte görülen hastalar dünya üzerinde daha fazla sayıdadır diyebiliriz.

Kan Şekeri Düştüğünde Neler Yapılmalıdır?

Kan şekeri düşeceği gibi öncelikle sakin olarak kalınmalı ve buna bağlı olarak ilk yardım bilgilerine sahip olan birisi tam olarak adımlarıyla bunları yerine getirmesi gerekecektir. Bu durumda neler yapılmasına geçilmeden önce kan şekeri düşen birisine kesinlikle şekerli gıdalar çikolata, tatlı gibi yiyecekler verilmemelidir. Basit olarak direkt bir şekilde böyle düşünülebilir fakat bu davranış çok yanlıştır. Genel olarak yağlı ve şekerli gıdalar olduğu için bunlar kan şekeri düşen bir insana daha fazla zarar vereceği için tercih edilmiyor. Bu yüzden genel olarak basit şekerli ve yağsız gıdalar tercih edilebilir; örneğin meyve suyu ya da küp şeker gibi hafif şekerli gıdalar ile destek sağlanabilir. Bu durumda hala hastanın durumunda bir değişme gözlenmiyor ise acil olarak ambulans çağırılmalıdır.

Kan Şekeri Yükseldiğinde Neler Yapılmalıdır?

Kan şekeri yükseldiğinde ne yapılmalıdır sorusuna cevap aranacak olursa bu durum haline insanın vücudundaki insülin değerlerine bağlı olacak şekilde yapılacak hamleler farklılık gösterecektir. Bu durumda kan şekeri yükseldiği halde öncelikle bol bol su içilmelidir. Buna bağlı olarak idrar yolu ile su alımı sayesinde vücuttaki fazla şeker atılmaya çalışılacaktır.

Kan şekerinin düşmesi veya yükselmesi konusunda, en doğru beslenme listesini diyetisyenler hazırlamaktadır. Diyetisyen ücretleri konusunda aklınızda endişeler bulunmamalıdır. Oldukça uygun fiyatlara alınabilen diyetisyen danışmanlığı hizmetleri, sağlığınız için oldukça önemlidir.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: