depresyon nedir

Depresyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bugün insanların birçoğuna depresyon nedir diye sorulduğunda tam bir cevap verememektedirler. Her insan, dışardan duyduğu bilgiler ile farklı farklı cevaplar vermektedirler. Lakin bu insanların yanı sıra birçok kişinin de aklında takılıp kalmış olan depresyon nedir, depresyon türleri, depresyon belirtileri nelerdir gibi sorular takılmakta.

Öncelikle depresyon nedir sorusuna cevap verecek olursak, depresyon bir insanda en az 2 hafta boyunca etkili olan duygu ve durum çökmesidir. Hasta duygusal olarak hassas olur, kendine zarar verme eylemlerine kalkar ve içe kapanıklık başlar. Depresyon ruhsal bir hastalık olması nedeni ile, depresyona giren bir kişinin kesinlikle tedavi alması gerekmektedir. Keza bu durumun sonucunda, insanlar uyuşturucu alkol gibi zararlı alışkanlıklar edilmekte ve intihar etmektedirler. Bu hastalar üzerinde depresyon tedavisi uygulanmakta.

Depresyon belirtileri nedir diye soracak olursak, depresyon adı altında farklı farklı türler bulunmaktadır. Belirtileri ise de her insanda değişiklik göstermektedir. Belirtileri başlıca sayacak olursak;

  • Kendini üzgün hissetme
  • Nedensiz kilo alıp-verme
  • Uykusuzluk
  • Değersizlik duygusu

Kimlerde Daha Sık Görülür? Nasıl Tedavi Uygulanır?

Depresyon kimlerde görülür sorusuna şöyle cevap verebiliriz; depresyon durumu, erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülmektedir. Eğer bu başlıkları daha da açmak gerekirse, en çok ergenlik çağındaki gençlerde görülmektedir. Ergenlik çağında fazla görünmesinin nedenlerinin başında gelen faktör ise stresin yaptığı etki olarak görünür. Örnek verecek olursak; ergenlik çağındaki bir kişinin aşırı kilo alması, bu nedenle bir diyetisyen tedavisini altına girmesine neden olmaktadır. Lakin diyet sonucu da etki etmediği zaman kişi depresyona girmektedir. Bu durumda olan bir kişi hiç zaman kaybetmeden depresyon tedavisi almalıdır.

Depresyon tedavisi sırasında ise de hastaların birçoğuna antidepresan ilaçları önerilmektedir. Bu ilaçların etki göstermediği hastalara ise değişik psikoterapi yöntemleri, grup tedavileri, fototerapi yöntemi gibi tedaviler uygulanmaktadır.

depresyon ve beslenme danışmanlığı

 

Depresyon Türleri Nelerdir?

Depresyon adı altında birçok farklı türler bulunmaktadır. Lakin bir hatanın hangi türde olduğunu öğrenmeden önce depresyon belirtileri nelerdir sorusunu sormak gerekmektedir. Çünkü her türün aynı belirtileri bulunmamaktadır.

Klinik Depresyon; Türler arasında en şiddetli olan türdür. Hasta inatçı, üzüntülü, ümitsizlik gibi duygulara bürünür. Kendi başına düzelmesi pek mümkün değildir.

Melankolik Özellikli Majör Depresyon; Kişi önceden aldığı hiçbir şeyden zevk almamaya başlar.

Doğum Sonrası Depresyonu; Kadınlarda görülen bu depresyon türü, doğum sürecinde ve sonrasında 4 hafta boyunca etkili olmaktadır. Hasta, şiddetli üzüntü, sürekli ağlama, yoğun kaygı gibi durumların içerisinde olur.

Mevsimsel Duygu Durum Bozukluğu; Mevsim geçişleri sırasında görülür. Genellikle kış aylarında güneş ışınlarının azalması neden olur. Hasta, ümitsiz, üzgün ve stresli bir hal alır.

Depresyon Sırasında Nasıl Beslenmeli?

Depresyonda yapılan tedaviler kadarda, depresyonda beslenme de oldukça önemlidir. Depresyon ve beslenme birbirleri ile ilişkilidir. Bu nedenledir ki depresyon belirtileri nelerdir dediğimizde insanların kilosu da aklımıza gelmektedir. Bu yüzden depresyona giren bir kişi depresyon sırasında beslenme hususlarına dikkat etmelidir.

Depresyona girmiş bir kişi, besin değeri yüksek, D vitamini bol, omega-3 yağ asitleri bol yiyecekler ile beslenmelidir.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: