defne yaprağı

Romatizmadan Terlemeye Kadar Her Derde Şifa: Defne Yaprağı!

Defne yaprağı özellikle yemeklerde kullanılan hoş kokulu bir bitkidir. İçerdiği aroma sayesinde yemekle ayrı bir tat verir. Defne yaprağı yemeklere tat vermesinin dışında sağlık konusunda da oldukça yararlı bir bitkidir. Türkiye’de ve dünyada genelde yemeklerde kullanılsa da defne yaprağı faydaları sayesinde pek çok hastalığa da şifa olmaktadır. Peki, defne yaprağı ne işe yarar? Defne yaprağı nerelerde kullanılır?

 • Defne yaprağı çayı başta öksürük ve balgam sorunu olmak üzere birçok rahatsızlığa iyi gelir.
 • Defne yaprağı çayı aynı zamanda aşırı terleyenlerin de başvurduğu yöntemlerden biridir. İçerdiği doğal maddeler sayesinde aşırı terlemenin önüne geçer.
 • A vitamini açısından da oldukça zengin olan defne yaprağı çayı, gözlere de iyi gelmektedir. Günde bir iki bardak defne yaprağı çayı içmek görme sorunu yaşayanlar için oldukça faydalı olacaktır.
 • Bunların dışında defne yaprağı hazımsızlığı ve şişkinliği de alır; gaz problemini çözer.
 • Ayrıca kas ve romatizma ağrılarına da iyi gelir.
 • Özellikle uyku sorunu olan kişilerin defne yaprağı yine tercih edilebilecek bitkilerden biridir. Oldukça rahatlatıcı bir özelliği bulunan çay uyku sorunu yaşayanların problemini de çözer.
 • Menapoz döneminde beslenme için de diyetisyen tarafından defne yaprağı tavsiye edilir.

Defne Yaprağı Nerelerde ve Nasıl Kullanılmalıdır?

Defne yaprağı nasıl kullanılır? Soruna pek çok farklı şekilde kullanılabilir diyebiliriz. Sağlık açısından faydalarını saymadan önce yemekler dışında kullanım alanında da bahsetmek gerekirse; defne yaprağı hoş kokulu bir bitki olduğundan, yakıldığında ortama güzel bir koku yayar. Bazı lokantalar yemeğin dışında, salonlarını da defne kokusu ile doldururlar.

 • Defne yaprağı çayı hazırlamak oldukça basittir. Ortalama 1 buçuk bardak suyu 3 defne yaprağı ile kaynatın.
 • Ardından üzerine 1-2 tane daha defne yaprağı ilave edin. Bu şekilde ağzını kapatarak demlenmeye bırakın.
 • Yaklaşık 10 dakika beklemeniz yeterli.
 • Ardından çayı süzerek içebilirsiniz.
 • Çayın saf halini sevmeyenler için çayın içine şeker ya da bal da katılabilir. Bal katmak, defne yaprağının faydaları içinde olan öksürük sorununa da iyi gelir. Defne yaprağı diyetisyen hizmetleri veren doktorlar da kullanmaktadır.

menapoz döneminde beslenme danışmanlığı

Defne Yaprağının Zararları Var Mıdır?

Her şeyde olduğu gibi defne yaprağını da fazla tüketmek vücuda zarar verebilir. Defne yaprağı zararları arasında, fazla içmeye bağlı olarak mide problemi görülebilir. Midede hazımsızlık sorunu yaşanabilir. Bunun dışında hamile kalmak isteyen kadınların defne yaprağı kullanması önerilmez. Ayrıca ameliyat olacak kişilerin en az 1 ay öncesinden defne yaprağı tüketmeyi bırakması gerekir.

Defne Yaprağı Çayı Zayıflatır Mı?

İlk kez bu bitkiyi kullanacak olan kişiler “defne yaprağı zayıflatır mı?” veya “defne yaprağı çayı zayıflatır mı, kilo vermeye yardımcı olur mu?” şeklinde bir soru sorabilirler. Defne yaprağı tek başına zayıflatmaz, diğer bitkiler ile kullanılması gerekir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olan Defne Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Yukarıda verdiğimiz tarifin dışında normal çay demler gibi defne yaprağı demlenebilir. Ancak çay oranlarını hesaplamakta diyetisyen danışmanlığı hizmeti almanızı tavsiye ederiz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: