damar tıkanıklığı nedir

Damar Tıkanıklığı Nedir? Damar Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Damar tıkanıklığı nedir sorusu günümüzde sıkça sorulan bir sorudur yazımızın bu bölümünde bu soruya cevap vereceğiz öncelikle. Damar tıkanıklığı nedir sorusunun cevabı oldukça basittir aslında. Damar tıkanıklığı kısaca yetersiz kan dolaşımı nedeniyle doku ölümü olarak tanımlanabilir. Damar tıkanıklığı nedir sorunuz, damarlardaki kanın pıhtılaşması sonucu oluşan bir tıkanık şeklinde de cevaplanabilir.

Damar tıkanıklığına ne iyi gelir peki? Aslında bu sorunun da birkaç cevabı var. Öncelikle damar hastalıklarında beslenme konusuna bilhassa dikkat etmelisiniz. Buna bir de sporu ekleyerek damar tıkanıklığına ne iyi gelir sorusunun cevabını kendiliğinden verebilirsiniz. Damar tıkanıklığına ne iyi gelir sorusuna lifli gıda, Omega 3 ve E vitamini takviyeleri alarak da yanıt bulabilirsiniz.

Damar Tıkanıklığının Belirtileri Nelerdir?

Damar tıkanıklığı belirtileri nasıl bir damar tıkanıklığı yaşandığına bağlı olarak değişmektedir. Fakat damar tıkanıklığının bazı genel belirtileri de mevcuttur bunlar da;

 • Bacaklarınızın birinde acı, şişkinlik ve hassaslık
 • Damar tıkanıklığının bulunduğu bölgede yoğun bir acı
 • Pıhtının bulunduğu bölgenin hafifçe ısınmış olması
 • Özellikle dizin alt kısmının kızarması

Lütfen bu belirtiler sizde mevcutsa damar tıkanıklığı tedavi için hemen bu alanda uzman bir doktora görünmelisiniz.

Damar Tıkanıklığı Nasıl Açılır? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Damar tıkanıklığı tıp literatüründe embolektomi denilen operasyon ile tedavi edilir. Kan pıhtılaşması ile oluşmuş damar tıkanıklıklarında ilaç yöntemi ile de tedavi mümkündür. Warfarin ve düşük dozda aspirin kullanılarak kanın daha akışkan olması sağlanır ve damar tıkanıkları tedavi edilir. Havacıkların neden olduğu damar tıkanıkları ise genellikle hiperbarik bölümler ile tedavi edilir. Bölümün içindeki basıncın dışarıdaki hava basıncından daha fazla olması hedeflenerek damar tıkanıklığı giderilir.

hastalıklarda beslenme danışmanlığı

Damar Tıkanıklığında Nasıl Beslenilmeli?

Damar hastalıklarında beslenme daha doğrusu damar tıkanıklığında nasıl beslenmeli sorunuzun cevabını burada bulabilirsiniz. Öncelikle buradaki tüm yazılanların birer tavsiye niteliğinde olduğunu aklınızdan çıkmamalı. Daha kesin bilgiler için kalp damar hastalıklarında beslenme danışmanlığı da veren bir diyetisyen ile görüşmeniz en sağlıklısı olacaktır. Diyetisyen ücretleri, damar hastalıklarında beslenme hizmeti de veren yerlerde daha yüksek olabilmektedir.

 • Meyve ve pirinç bakımından zengin fakat yağlı yiyecekler içermeyen bir diyet tam da damar tıkanıklığı hastalarına göredir.
 • Kemiksiz tavuk ve yağlı balıkları da tüketmek damar tıkanıklığı hastalarına oldukça iyi gelecektir.
 • Kara lahana ve brokoli gibi K vitamini açısından zengin yiyecekler de damar tıkanıklığı hastaları için de idealdir.
 • Damar hastalıklarına sahip kişiler kızılcık ve kızılcıktan yapılan yiyecekleri asla tüketmemelidirler.
 • Warfarin ilacının kullanımı sırasında alkollü içecekler de damar tıkanıklığı hastaları tarafından kullanılmamalıdır.
 • Damar tıkanıklığı hastalarının likör kullanmaları da Warfarin’in etkisini düşüreceğinden, likör damar tıkanıklığı hastaları tarafından tüketilmemelidir.
 • Damar tıkanıklığı hastalarının sarımsak yemeleri de kendilerine oldukça iyi gelmektedir.
 • Ayrıca damar tıkanıklığının etkisini azaltmak için vücutta nitrik oksit üretimini artıran nar da yenebilir.

Damar hastalıklarında beslenme konusu ihmal edilmemelidir. Damar tıkanıklığı belirtileri taşıyan kişiler, mutlaka diyetisyen hekim desteği almalıdır. Damar tıkanıklığı tedavisi için erken teşhis konulması oldukça önemlidir. Diğer yandan mutlaka kalp damar hastalıklarında beslenme danışmanlığı hizmeti alınmasını tavsiye ederiz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: