çölyak hastalığı nedir

Çölyak Hastalığı Nedir? Çölyak Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Çölyak hastalığı nedir? Çölyak hastalığı bir bağırsak hastalığıdır. Kalıtsal olarak ortaya çıkan bu hastalık gluten adı verilen proteine karşı meydana gelen allerjik bir hassasiyettir. Çölyak hastalığı nedir sorusuna verilebilecek bu cevap hastalığın sadece kısa bir tanımını oluşturmaktadır. Çölyak hastalığı ince bağırsakta yer alan çıkıntıların hasar görmesi ve işlevlerini yerine getirememesi sonucunda meydana gelir. Hastalık, kişilerde gluten içeren gıdaların tüketilmesi ile ortaya çıkan rahatsızlıklarla kendisini göstermektedir.

Çölyak Hastalığının Tedavi Süreci

Çölyak hastalığının tek tedavisi hastalıklarda beslenme danışmanlığı uygulamalarından geçmektedir. Hastalık tedavi edilmek istendiğinde gluten içeren gıdalar kişilerin hayatlarından tamamen çıkarılmalıdır. Gluten içeren gıdaların yanısıra, gluten içeren gıdalara temas eden gıdalar da kesinlikle çölyak hastaları tarafından tüketilmemelidir. Uzman bir diyetisyen gluten içeren ve içermeyen gıdalar hakkında hastalara ve hasta yakınlarına detaylı bilgi verebilecek birikime sahiptir.

Sağlıklı beslenme pek çok hastalığın tedavisinde olumlu etkiler yaptığı gibi, çölyak hastalığında da etkisi oldukça büyük olmaktadır. Hatta sağlıklı beslenme büyük ve küçük çölyak hastalarının tek iyileşme yoludur.

hastalıklarda beslenme danışmanlığı

Çölyak Hastalığında Erken Teşhis Önemli

Çölyak hastalığı her ne kadar alerjik bir hastalık olsa da, hastalığın tanılanmasında düşünüleceği üzere alerji testleri kullanılmamaktadır. Hastalığın belirtilerinin ortaya çıkmasının ardından belirtileri gösteren kişilere mutlaka bir takım kan testleri ve akabinde ince bağırsak biyopsisi yapılmalıdır. Çölyak hastalığı belirtileri pek çok hastalığın gösterdiği belirtiler ile benzemektedir. Bu durumda, hastalığın başka hastalıklarla karıştırılmasına yani teşhisin gecikmesine neden olmaktadır.

Çölyak hastalığı tedavisi uygulanmadan önce hastalığın belirtileri incelenmelidir. Çölyak hastalığı belirtileri arasında en çok karında şişlik, kansızlık, iştahsızlık, eklem ağrıları ve kilo azlığı görülmektedir. Ancak tüm belirtiler bu kadarla sınırlı değildir. Daha pek çok belirti çölyak hastalığı nedir sorusuna yanıt aranmasına neden olacak sorular sordurmaktadır. Çölyak hastalığı belirtileri çocuklarda da yetişkinlerdeki belirtiler ile hemen hemen aynıdır. Belirtilere çocuklarda diş ve deri sorunları da eklenebilmektedir. Çölyak hastalığı hayatın hemen her döneminde, her yaştaki insanlarda çıkabilmektedir. Hastalıklarda beslenme danışmanlığı alarak tedavi olunmasını tavsiye ederiz.

Çocuklarda Çölyak Hastalığı

Çocuklarda çölyak hastalığı yine gluten hassasiyetine bağlı olarak gelişmektedir. Ancak söz konusu çocuklar olduğunda hastalığın tedavi süreci biraz daha zorlaşabilmektedir. Zira çocuklar evde yemek yedikleri kadar okul kantinlerinden de gıda maddeleri satın almaktadırlar. Gluten içeren gıdalardan kesinlikle uzak durması gereken çölyak hastası çocuklar, okullarda ve benzer, ortamlarda sıkı bir takip altına alınmalıdırlar. Eğer glutensiz bir yaşam sağlanamazsa, tedavi edilemeyen çölyak hastalığı ilerleyen yıllarda yaşanabilecek kanser, kemik kırıkları ve kısırlık gibi sonuçlara yol açabilmektedir. Hastalığın teşhisinde unutulmamalıdır ki çocuklarda çölyak hastalığının belirtileri, yetişkinlere göre çok da farklı değildir.

Sağlıklı beslenme açısından çölyak hastalığı mutlaka dikkate alınmalıdır. Uzman bir hekim danışmanlığı alınması, en doğru karar olacaktır. Çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilen çölyak hastalığına en doğru teşhis, uzman diyetisyen tarafından konulacaktır. Çünkü çölyak hastalığı tedavi süreci, beslenme programının değişmesiyle mümkündür. Çölyak hastalığı olan kişiler, beslenme programına uyarak; bu programı hayat biçimleri haline getirmelidir. Motivasyonlarını kaybetmeyip, durumla yaşamaya alışmaları ise en doğru davranıştır.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: