çocuklarda obezite

Çocuklarda Obezite Nedir?

Çocukların kilolu ve şişman hale gelmesinde çeşitli sebepler vardır.  Genetik faktörler, fiziksel aktivite eksikliği, sağlıksız beslenme kalıpları veya bu faktörlerin kombinasyonu en sık görülen sebeplerdir. Nadiren görülse de hormonal bir problem gibi tıbbi bir durum da buna sebep olabilir.

Ailesinde obezite öyküsü olan tüm çocuklar bunu taşımayabilir. Ana babaları veya kardeşleri aşırı kilolu olan çocuklar fazla kilolu olma riski altında olabilir. Çocuklarda obezite, tesadüfen karşılaşılan bir sorun olmayabilir. Fakat bu durum yeme ve aktivite alışkanlıkları gibi ortak aile davranışlarıyla bağlantılı da olabilir.

Bir çocuğun toplam diyet ve aktivite seviyesi çocuğun kilosunun belirlenmesinde önemli bir role sahiptir. Günümüzde birçok çocuk aktif olmayan aktivitelere (televizyon izlemek, bilgisayar oyunları oynamak) çok zaman ayırıyor.

Çocuğun Obez Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Peki çocuklarda obezite nedir? Çocuğun obez olduğu nasıl anlaşılır ve tedavisi nedir? Çocuklukta obezite bir sağlık sorunudur. Günümüzde çocuklarda obezite ve obezite ile ilişkili diyabet, hipertansiyon ve diğer eşlik eden hastalıklarda tanı koyulması giderek artıyor.

Çocuklarda obezite, yaş yüzdeliğine göre BMI kullanılarak belirlenir. Bir çocuğun, vücut kütle indeksi -yaş için- (vücut kitle indeksi-  BMI) yüzde 95’in üzerindeyse “obeziteden etkilenen” olarak tanımlanır.  Bir çocuğun, vücut kütle indeksi -yaş için- (vücut kitle indeksi-  BMI) %85  – %95 arasındaysa çocuk “aşırı kilolu” olarak tanımlanır. “Çocuğum obez mi nasıl anlarım?” endişesi taşıyorsanız, uzman yardımı almanızı tavsiye ederiz. Aynı şekilde “çocuğum çok kilolu ne yapmalıyım?” diyorsanız, obez çocuğun beslenmesi hakkında diyetisyene başvurmalısınız. Çocuklarda obez, ihmale gelmeyecek bir konudur. Çocuk obezitesi sorunu giderilene kadar, diyetisyen kontrolünde olmak oldukça önem taşır. Buradaki en önemli husus, “çocuğun obezite olduğu nasıl anlaşılır” sorusunu ailelerin zamanında yöneltmesidir. Çocuğun obezite olduğu nasıl anlaşılır diyen bir aile, geç kalmadan diyetisyene danışmalıdır. Çocuğun obez olduğu nasıl anlaşılır sorusuna karşılık doğru teşhisi, ancak diyetisyen koyabilir.

Çocuklarda Obezite Tedavisi İçin Ne Yapılmalı?

Çocuklarda ve ergenlerde obezite tedavisi, yetişkinlerden farklıdır. Ailenin bir çocuğun kilo kontrolü programına dahil edilmesi, tedavide önemli bir unsurdur. Aile, kilo kontrolü hedeflerine ulaşılmasını sağlamak için bir destek sistemi olarak ayrılmaz bir unsurdur.

 çocukluk çağı obezite çözümleri programı

Çocuklarda ve ergenlerde obezitenin çeşitli tedavileri şu başlıklar altında gerçekleştirilir:

Diyet Terapisi:  Beslenme uzmanları, çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlıklarını ve uzun vadeli diyetlerini nasıl uygulayacaklarını anlamalarına en iyi yardımcılardır. Beslenme uzmanları her zaman çocuklar için kalori alımını kısıtlamayı önermezler. Çocuklarda obezite konusunda dikkatli olunmalıdır. Yiyecekleri sınıflandırmak, porsiyonları kısmak, yemek piramidini anlamak, küçük ısırıklarla ve biraz daha az yemeye ilişkin eğitim genellikle bir çocuğun yeme alışkanlıklarını değiştirmek için verilen bilgilerdir.

Fiziksel Aktivite: Obez çocuk için fiziksel aktivite büyük önem taşır. Fiziksel aktivite çocuklar için önemli bir uzun vadeli içeriktir. Obez çocuklarda yağ dokularında artan fiziksel aktivite azalabilir veya en azından yavaşlar. Çocukların her gün en az 60 dakika fiziksel aktivite gerçekleştirilmesi önerilmektedir. Minimum beklentileri karşılayamayan çocuklar veya ergenler için bireyselleştirilmiş programlar mevcuttur.

Davranış Değişikliği: Obez çocuk, davranış değişikliği gösterebilir. Yaşam biçimleri ve davranışlar genç yaşta oluşturulur. Beslenme alışkanlıklarını değiştirme, fiziksel aktiviteyi arttırma, vücut hakkında eğitimli olma ve bunu uygun şekilde besleme, bir destek grubuna veya ders dışı etkinliklere katılma ve gerçekçi düzenlemeler gibi çocukların ve gençlerin ağırlık yönetimi hedefleri doğrultusunda davranışlarını daha sağlıklı sonuçlar için değiştirebilecekleri çeşitli yollar vardır.

Cerrahi Operasyon: Aşırı durumlarda obeziteyi tedavi etmek için ergenler üzerinde cerrahi operasyon gerçekleştirilebilirken, bu seçenek sadece ağır tıbbi koşullardaki kişiler için önerilmektedir.

Obez Çocuğun Beslenmesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Obezite zamanla gelişir ve bir gecede anlaşılamaz. Bu acil bir durum değildir, unutmayın. Bu durumda dramatik bir değişim beklemek pek de gerçekçi değildir. Sağlıklı bir kilo vermenin en iyi yolu önlemedir. Aileniz için en başından sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinerek çocuklarınızın aşırı kilo almasını önlemelisiniz.

Obez çocuklarda diyet uygulanacaksa öncesinde günlük tutmak faydalı olabilir. Diyete başlamadan bir hafta önce çocuk için bir günlük tutularak buraya, günde kaç adet meyve ve sebze yendiği; günlük 2 bardak süt tüketilip tüketilmediği; atıştırmalık veya tatlı tüketiminin ne kadar olduğu; gazlı içecek, şekerleme, pasta bisküvi türünden şeylerin tüketilip tüketilmediği; bilgisayar veya televizyon karşında 1,5 saatten fazla kalınıp kalmadığı kaydedilerek sonrasında diyete başlanabilir. İlk olarak bu tarz alışkanlıkların düzene sokulması gerekmektedir. Örneğin çocuk çikolata yemekten vazgeçmiyorsa çikolata bir anda kesilmemeli azaltarak verilmelidir. Çocuğun süt içerken bile bile mutfak masasında olması, televizyon ve bilgisayar ile ilgilenmeden içmesi sağlanmalıdır. Çocuk Beslenmesi Danışmanlığı hizmeti bu yüzden çok önemlidir.

Şimdi maddeler halinde dikkat edilmesi gereken noktaları sıralayalım:

  1. İyi bir örnek oluşturun ve bu iyi alışkanlıkları çocuklarınıza iletin.
  2. Sütü günlük 3 fincanla sınırlayın. Çocuğunuzu su içmeye teşvik edin.
  3. Yemekler ve atıştırmalıklar arasında başka şeyler yemesini engelleyin.
  4. Meyve suyunu, her gün 1 bardak ile sınırlandırın. Taze sıkılmış meyve sularını tercih edin.
  5. Her ana öğüne ve ara öğünlere çeşitli besin grupları ekleyin.
  6. Tahıl porsiyonlarının en az yarısı tahıl olmalıdır.
  7. Meyve suyu yerine meyveleri yemesini sağlayın.
  8. Farklı vitaminleri içeren çeşitli meyve renkleri seçin.
  9. Yağsız et seçin. Tavukların derisini temizleyin. Kızartmaktan kaçının.
  10. Yağlı süt ürünleri 2 yaşına kadar vermeyin.

Çocuklukta obezite tedavisi seçenekleri için diyetisyen danışmanlığı almanız önemlidir. Diyetisyeninizden Çocuk Beslenmesi Danışmanlığı hizmeti alarak, çocukluk çağı obezite çözümleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: