çocuklarda diyabet

Çocuklarda Diyabet, Şeker Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi

Günümüzde obezitenin yaygınlaşması ile beraber çocuklarda diyabet hastalığı da artış göstermeye başlamıştır. Bu nedenle diyabet deyip hafife almamak gerekir. Hatta günümüzde ihmaller yüzünden küçük yaştaki çocuklarda şeker hastalığı artış göstermektedir. Bunun başlıca nedenlerinden birisi yanlış ve dengesiz beslenmektir. Peki çocuklarda şeker hastalığı belirtileri nelerdir ve çocuklarda şeker hastalığı nasıl tedavi edilir? Öncelikle şunu söylemeliyiz ki çocuklarda diyabet yetişkinlere göre daha kolay teşhis edilmektedir. Çünkü çocuklarda insülin eksik olduğu için çocuklarda şeker hastalığı belirtileri açık bir şekilde görülmektedir.

Çocuklarda şeker hastalığı belirtileri:

 • Çok su içmek,
 • Sık sık tuvalete çıkmak,
 • Aşırı kilo kaybı ya da ani bir şekilde kilo almak,
 • Geceleri altını ıslatmak,
 • Karın ağrısı
 • Nefeste koku

olması gibi durumlardır. Bu tarz şikayetlere sık rastlandığında ebevenylerin dikkat etmesi ve bir uzmana danışması gerekir. Bu şikayetlerin ardından doktora gidildiğinde kan testi yapılır ve diyabet teşhisi konulur ise tedaviye vakit kaybetmeden başlanmalıdır.

Çocuklarda Şeker Hastalığı Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda diyabet teşhisi yetişkin bireylere göre daha kolay olmaktadır. Yetişkinlerde diyabet çok gizli bir şekilde ilerlemektedir ve saptanması zordur. Ancak çocuklarda insülün eksikliği olduğundan diyabet teşhisi kolay bir şekilde kan testi yapılarak anlaşılabilmektedir. Bunun için kan şekerinin ölçülmesi yeterlidir. Çocuklarda şeker hastalığının belirtileri de yetişkinlerinkine benzerdir.

 • Aşırı susama, karın ağrısı, geceleri altını ıslatma, okulda sık sık tuvalete gitme ve ani kilo kaybı ya da ani kilo alma gibi belirtiler diyabete işaret edebilmektedir.

Anne ve babalar çocuklarında bu tarz problemler görüyorsa hemen bir doktora danışmalı ve gerekli testleri yaptırmalıdır. Kandaki şeker seviyesi ölçülerek çocuğun şeker hastası olup olmadığı böylece anlaşılabilir. Erken tanı olması her zaman avantajdır eğer bu belirtiler olmasına rağmen doktora gitmezseniz şeker koması yaşanabilir. Diyetisyeniniz, size en doğru bilgiyi verecek uzman hekimdir. Bu nedenle diyetisyen desteği almanızı tavsiye ederiz. Özellikle çocuklarda diyabet tedavisi, ihmale gelmeyecek bir konudur. Teşhisin konmasıyla birlikte, tedavi sürecine hemen başlanılmalıdır.

diyabette beslenme danışmanlığı

Çocuklarda Diyabet Tedavisi

Çocuklarda şeker hastalığı belirtileri kesinleştikten ve tanı konduktan sonra hemen tedavi sürecine başlanır. Bilindiği gibi şeker hastalığının kesin bir çözümü yoktur ancak ömür boyu süren tedavilerle sorunsuz bir şekilde yaşanabilmektedir. Bu noktada kişiye insülin takviyesi yapılır ve bir diyetisyen yardımı ile diyet programı belirleninir. Diyabetli çocuğun beslenmesi yine yetişkinlerde olduğu gibidir ve dikkat edilmelidir.

Çocuklarda diyabet ile karşılaşılmaması için hamilelik döneminden itibaren önlem alınması faydalı olacaktır. Bunun için hamilelikte şeker hastalığı diyeti uygulayabilirsiniz. Bu çocuğunuzun olası bir durumda şeker hastalığından korunmasını sağlayacaktır.

Şeker Hastalığı Olan Çocuklar Nasıl Beslenmeli?

Çocuklarda şeker hastalığı kesinleştikten sonra tedavi sürecinde en çok dikkat edilmesi gereken şeylerin başında beslenme gelir. Çünkü tedavinin en büyük kısmını beslenme oluşturacaktır. Buna bağlı olarak diyetisyen ücretleri gibi konuları da göz önünde bulunarak bir uzmandan yardım alınabilir.

Diyabetik beslenme programında uzak durulması gereken başlıca besinler:

 • Şekerlemeler
 • Tatlılar
 • Şekerli içecekler
 • Meşrubatlar
 • Reçel
 • Pasta
 • Kek
 • Dondurma
 • Çikolata olmalıdır.

Temel olarak diyabetli çocuğun beslenmesi için alınan besinlerin %60’ının karbonhidratlardan kalanlarının ise yağ ve proteinlerden alması tavsiye edilir. Diyabetli çocukların, kan şekerini hızlı yükselten tatlılar, şekerli içecekler gibi basit karbonhidratlardan uzak durmaları sağlanmalıdır. Çocuk beslenmesi konusunda uzman diyetisyenlerden yardım alınarak diyabette çocukları nasıl beslemek gerektiği öğrenilebilir.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: