çocuklarda beslenme eğitimi

Çocuklarda Beslenme Eğitimi Nedir? Beslenme Eğitimi Nasıl Verilmeli

Çocuklarda beslenme eğitimi son yıllarda üzerine çokça araştırma yapılan bir konu haline gelmiştir. Çünkü bu dönemde edinilen dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları çocuğun gelecek dönemlerini de doğrudan etkilemektedir. İşe temelden başlamak her zaman en doğrusudur. Çocukların dengesiz ve yetersiz beslenmesi sonucunda birçok problem meydana gelmektedir. Büyüme ve gelişimin geri kalmasının en temelinde yer alan problem beslenme eğitiminin verilmemesi ya da yanlış verilmesidir. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarda beslenme eğitimi konusuna eğilmeleri gerekmektedir. Gelişim problemlerine ek olarak enfeksiyon hastalıkları, anemi, osteoporoz ve obezite gibi rahatsızlıklar da beslenme eğitimi eksikliğinden kaynaklanır. Bu rahatsızlıkları takiben de ileriki yaşlarda yüksek tansiyon, kalp damar hastalıkları, şeker gibi hastalıklar da ortaya çıkmaktadır. Bu açıdan çocuklarda beslenme danışmanlığı hizmeti almanız en doğru tercih olacaktır.

Okul çağı çocuklarda beslenme konusuna da özen gösterilmelidir. Çocuklar genelde okul çağına geldiklerinde beslenmelerinde bozukluklar yaşamaktadırlar. Bunun ana sebebi okulda ve okul çevresinde satılan kötü içerikli yiyeceklerdir. Bu şekilde dengesiz beslenen çocukların dikkat bozuklukları, algılama sıkıntıları ve öğrenmede büyük güçlük çektikleri bilinmektedir. Hatta bu çocuklar genelde okulda en başarısız çocuklar olmaktadır. Peki çocuklara beslenme eğitimi nasıl verilmeli?

beslenme eğitim materyali hazırlama

Okul Çağı Çocuklarda Beslenmenin Önemi

Çocuklarda beslenme eğitimi her dönemde olduğu gibi okul çağındaki çocuklarda da önemlidir. Hatta bu konuda çocuklara özel beslenme teknikleri bile geliştirilmiştir. Çünkü her yaş grubunun enerji ve besin ihtiyacı farklıdır ve okul çocukları diğer yaş gruplarına göre daha özenle beslenmelidir. Böylece eğitim hayatlarında daha başarılı olabileceklerdir.

Okul çağındaki çocuklar sürekli bir büyüme ve gelişim içerisindedirler. Bu dönemde alınacak beslenme eğitimi tüm yaşamları boyunca onların yanında olacaktır. Yine bu dönemde çocuk okul ortamında zorlu bir süreç geçirmektedir öğrenme alışkanlıklarını edinirken beslenme alışkanlıkları onun işini kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda çocuklarda beslenme eğitimi konusunun önemli bir diğer yanı da okul ortamındaki kalabalıktan bulaşabilecek hastalıkların önüne geçmesidir. O nedenle Bu dönemde çocukların yeterli ve dengeli beslenmelerinin sağlanması ile çocukların büyüme ve gelişmelerinin tam olması, vücut dirençlerinin artarak bulaşıcı hastalıklardan korunmaları sağlanabilir.

Okula götürmesi için hazırlayacağınız beslenme çantasına özen göstererek ilk adımı atabilirsiniz. Bu çantaya 4 besin grubunda bulunan besinlerden seçerek yiyecekler koymanız yeterli olacaktır. Kolay taşınabilecek kuru gıdalar, yanında içecek ya da sandviç, haşlanmış yumurta, peynir, ızgara köfte, haşlanmış et gibi yiyecekler koyabilirsiniz. Bunların yanında da mevsime uygun, iyi yıkanmış, taze sebze ve meyveler eklemek mantıklı olacaktır. Beslenme Eğitim Materyali Hazırlama yöntemine başvurmanızı tavsiye ederiz.

Beslenme Eğitimi Çocuklukta Başlamalı!

Bugüne kadar yapılan birçok araştırma Türkiye’de yaşayan 0-5 yaş ve 6-18 yaş arasındaki çocukların ve gençlerin %20’sinin şişman ya da obezite olduğunu ortaya koymuştur. Bu rakamlar göz önüne alındığında çocuklarda beslenme eğitimi konusunun ne kadar mühim olduğunu ortaya koymaktadır.

Bu nedenle beslenme eğitini çocuklukta başlamalı ve geleceğe taşınmalıdır. Bunu başarabilen ebeveyn ve çocuklar gelecek yaşamlarında da sorun yaşayamayacaklar ve aynı zamanda birçok problemi daha başlamadan aşmış olacaklardır. Peki beslenme eğitimi nasıl verilmeli? Okul çağı çocuklarda beslenme neden önemlidir?

Çocuklara Özel Beslenme Önerileri

Çocuklarda beslenme eğitimi önemli bir konu olması nedeniyle bu başlık altında çocuklara özel beslenme önerilerini bir araya getirdik. Böylece beslenme eğitimi nasıl verilmeli Sorusunun da cevabını vermiş olacağız.

  • Kahvaltı alışkanlığı mutlaka kazandırılmalıdır
  • Her zaman öğünlerde 4 temel besin grubuna ait yiyecekler tüketilmelidir. (süt ve süt ürünler, sebze ve meyveler, et ve et ürünleri, tahıl grubu)
  • Her gün 1 bardak süt içme alışkanlığı kazandırılmalıdır.
  • Çay ve gazlı içeceklerin tüketilmesi engellenmeli onun yerine taze sıkılmış meyve suları tercih edilmelidir.
  • Çocuk yemek yemek istemediği zaman zorlanmamalı acıkması beklenmelidir.
  • Okulda yemek yemesi yerine evden götürülen beslenme çantalarına özen gösterilmelidir.
  • Sıvı tüketimine de dikkat edilmeli günde en az 8 bardak sıvı tüketilmelidir.
  • Temiz ve mikropsuz besinler tüketilmeli, çiğ sebze ve meyveler bol su ile yıkanmadan yenilmemeli, açıkta satılan besinler tüketilmemeli.
  • Çocuklara yemeklerden önce ve sonra mutlaka el yıkama alışkanlığı kazandırılmalıdır.
  • Düzenli olarak egzersiz alışkanlığı kazandırılmalı.

Çocuklara özel beslenme konusuna yazımızın başında değinmiştik. Son olarak çocuklara özel beslenme eğitimi hakkındaki önerilere değinelim. Beslenme Eğitim Materyali Hazırlama, bu önerilerin başında gelmektedir. Bunun için diyetisyen eşliğinde çalışarak, çocuklarda beslenme danışmanlığı hizmeti almanızı tavsiye ederiz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: