çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak

Çocuklara Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Kazandırmanın Önemi

Çocuklar için sağlıklı beslenme gelişimleri ve hayattaki başarıları açısından oldukça önemlidir. Çocukluk çağından edinilecek bir sağlıklı beslenme alışkanlığı çocuğun hayatı boyunca sağlıklı ve güzel bir hayat yaşamasını sağlayacaktır. Aynı zamanda sağlıklı beslenme alışkanlığı edinecek olan çocuk birçok hastalığı da daha en başından yenmiş olur. Özellikle son yıllarda çocuklar için sağlıksız beslenme ve sağlıksız gıdalar sonucu sık rastlanan obezite ve anemi gibi hastalıkların riski azaltılmış olur. Çocuklar için tehlikeli besinler listesinden uzak durulmalıdır.

Okul çağında çocukların yanlış ve sağlıksız beslenmeleri eğitim hayatlarından dikkat bozukluğu, algılama problemleri, öğrenme zorluğu ve davranışsal bozuklukları gibi ciddi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Çocuklarda beslenme alışkanlığının yanlış şekilde geliştiği bu dönemde çocukların okul başarılarının düşmesi ve hayatlarının geri kalanında problemler yaşamaları gibi sonuçlar görülmektedir.

Bu nedenler ötürü daha çok küçük yaşlardayken çocuklarınıza sağlık beslenme alışkanlıklarını edindirmeye çalışmalısınız.

beslenme eğitim materyali hazırlama

Çocuklara Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Özellikle genç yaştaki çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak için ebeveynlerin sakin hareket etmeleri gerekmektedir. Anne ve babaların ev hayatında düzenli beslenmeleri çocuklara örnek olacağı için önemlidir. O yüzden ilk olarak çocuklardan önce ebeveynlerin sağlıklı beslenmesi ve bunu çocuklara aşılması gerekir. Eğer bir evde düzgün bir sofra düzeni ve sağlıklı beslenme örneği yoksa çocukların bunu alışkanlık haline getirmesi çocuk zor olacaktır.

Her sabah kesinlikle kahvaltının hazır olması çok önemlidir. Günün çoğundaki enerjisini çocuk kahvaltısından alacaktır. Bu yüzden beslenme alışkanlığının en önemli adımı kahvaltıda çocuğun ne yediğidir. Bir diğer nokta da çocuklarınızı abur cuburdan uzak tutmanız gerektiğidir. Çocuğunuzun abur cubur yemesini istemiyorsanız eve asla sokmamanız gerekir. Kendiniz yiyorsanız bu da çocuğun beslenmesini olumsuz etkileyecektir. Bu konuda katı olmalısınız.

Bir diğer önemli nokta da tüm aile üyelerinin bir arada yemek yemesi ve aynı zamanda yemeğin belirli bir süresinin olmasıdır. Bu süre tüm aile üyelerinin yemeklerini bitirerek masadan ayrıldığı bir süre olmalıdır. Çocuğun da böylelikle bunu bir alışkanlık haline getirmesi sağlanır. Aile beslenmesi bu yüzden üzerinde durulması gereken bir konudur.

Çocuklara Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Kazandırmak İçin Uzman Tavsiyeleri

Çocuklara bu sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması için uzmanların tavsiye ettiği birkaç ayrıntı daha mevcut. Bunların en başından bahsettiğimiz gibi ebeveynlerin çocuklara örnek olması yatıyor. Bu, çocukluk döneminde beslenme düzeninin kurulabilmesi için altın kuraldır. Ardından genellikle annelerin yaptığı büyük bir yanlış olan yemek yedirirken televizyon izletmek ya da tablet ve telefon ile oyun oynatmak yatıyor. Bu kesinlikle çocuklarda beslenme alışkanlığını kazandırmak için yanlış bir adımdır. Çünkü her yemek yediğinde televizyon ya da telefondan oyun oynayan çocuk yemek alışkanlığı edinmek yerine televizyon ya da oyuna odaklanır. Bu da onu bu alışkanlıktan uzak tutar. Yemek masada ve televizyonsuz ya da telefonsuz yedirilmelidir.

Ebeveynlerin yaptığı bir hata da çocuğa sevmediği yemekleri zorla yedirmektir. Bu büyük bir yanılgıdır ve çocuğun beslenme alışkanlığı edinmesini imkansız kılacaktır. Çocuğunuzun tercihlerine ve isteklerine saygı göstermeye çalışırsanız. Çocuğunuzun yeme alışkanlıkları daha hızlı düzelecektir. Ancak burada çocuğun yer dediği yapılmalı gibi bir anlam çıkmasın. Belirli kurallar çerçevesinde bu dengenin sağlanması gerekir. Çocuklar söz konusu olduğundan, diyetisyen danışmanlığı almanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: