burun ameliyatı sonrası beslenme

Estetik Burun Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Her estetik ameliyatında olduğu gibi, estetik burun ameliyatı da öncesi ve sonrasıyla önemli bir ameliyattır. Estetik burun ameliyatı öncesi kişiler, beslenmelerine mutlaka dikkat etmelidir. Ameliyat öncesinde ağır şeyler yenmesi kesinlikle doğru değildir. Uzman diyetisyen tarafından, hastanelerde özel beslenme programları oluşturulmuştur. Bu beslenme programı doğrultusunda ameliyata girecek kişiler, mutlaka hastanede yemeye özen göstermelidir. Çünkü estetik ameliyat öncesi yenecek besinler, estetik burun ameliyatı sonrası durumu da etkileyecektir.

Estetik ameliyatı öncesi beslenme neden önemlidir? Çünkü ameliyata girecek olan kişilerin vücutlarındaki kan akış seviyesinin yükselmesi gereklidir. Vücudun ameliyata hazırlanması açısından önemli bir durumdur. Estetik ameliyat öncesi hazırlık aşamasında beslenme, olmazsa olmazlar arasındadır. Peki estetik ameliyat sonrası nelere dikkat edilmelidir? Burun ameliyatı sonrası yeme içme nasıl olmalıdır? Burun ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli? Bu soruların cevabını uzman hekiminize danışarak alabilirsiniz. Bu yazımızda da, sorularınıza cevap niteliğinde olacak uzman diyetisyen tavsiyelerine sizler için yer verdik.

estetik sonrası beslenme danışmanlığı

Burun Estetiğinden Sonra Özel Bir Beslenme Listesi Var Mı?

Burun ameliyatı sonrası beslenme konusunda en doğru bilgi uzman diyetisyenler tarafından verilmektedir. Öncelikle burun estetiği olan kişiler için belirli, özel bir diyet listesinin bulunmadığını söylemekte yarar vardır. Fakat estetik burun ameliyatı sonrası kişiler, beslenme düzenlerine dikkat ederek; iyileşme süreçlerini hızlandırabilirler. Estetik sonrası beslenme sayesinde tedavi süreci de daha sağlıklı ilerleyecektir. Estetik sonrası beslenme için şu hususlara dikkat edebilirsiniz:

 • Beslenme programınızda posalı besinleri tüketerek, kabız olma sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Böylelikle burun ameliyatı sonrası, burnunuzu zorlamamış olursunuz.
 • Yemeklerinizi yerken, sıcak buharının yüzünüze çarpmamasına dikkat edin.
 • Et, balık, beyaz peynir, yumurta gibi protein ağırlıklı besinleri tüketmeye dikkat edin.
 • Sıvı desteği alın. Mümkün oldukça sıvı tüketin.

Burun Estetiği Sonrası Yememeniz Gerekenler

Burun ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmeli?

Burun ameliyatı olan kişiler, özellikle aşağıdaki hususlar konusunda dikkatli olmalıdır:

 • Sigara, alkol gibi zararlı maddeler tüketilmemelidir.
 • Ameliyat sonrasında şişlik ve ödemler oluşacaktır. Beslenme programınızda tuzlu besinler tüketmemeye dikkat etmelisiniz.
 • Yağlı besinlerden uzak durmalısınız.
 • Gaz yapıcı baklagiller tüketilmemelidir.
 • Ağır yiyecekler tüketilmemelidir.
 • Yemekler muhakkak iyice çiğnenmelidir.
 • Öksürme, hapşırma gibi eylemler esnasında dikkat edilmelidir.
 • Alerjik etki yapabilecek besinlerden uzak durulmalıdır.

Hastalıklarda Beslenmenin Önemi ve Uzman Desteğinin Faydaları

İster estetik sonrası beslenme olsun ister hastalıklarda beslenme; her konu için beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Özellikle hastalıklarda beslenmenin önemi daha çok ortaya çıkmaktadır. Çünkü iyi bir beslenme programı, hastalıkların tedavi sürecini hızlandırmaktadır. Kişiler beslenme düzenlerine dikkat ederek, daha kolay iyileşmektedir. Uzman desteğinin faydaları ise sayılamayacak kadar çoktur. Söz konusu sağlık olduğunda, hiçbir detay ihmal edilmemelidir. Beslenme listeleri konusunda uzman diyetisyen desteği alınması önemlidir.

Diyetisyen desteğinin bir diğer faydası, tedavi süresince sizi gözetim altına almasıdır. Kişiye özel olarak hazırlanan beslenme programları, hastalıkların iyileşmesinde oldukça etkilidir. Ayrıca diyetisyen gözetiminde uygulanan beslenme programlarında, herhangi bir sağlık sorunu yaşandığında hemen müdahale edilebilmektedir. Hastalıklar daha erken fark edilir, teşhisler daha erken konulur. Bu durum da tedavi sürecine doğrudan etkide bulunmaktadır. Eğer diyetisyen ücretleri konusunda aklınızda soru işaretleri varsa, kesinlikle endişelenmemelisiniz. Hemen her şehirde bulunan diyetisyenler, oldukça uygun fiyatlarda danışmanlık hizmeti vermektedir.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: