bulk diyeti

Bulk Diyeti – Bulk Dönemi Beslenme Programı

Bulk diyeti nedir sorusuna; en net şekilde insanların kas yapma amacıyla yaptıkları diyet olarak cevap verilebilir. Bu dönem içerisinde sıkı bir şekilde bulk diyeti uygulayarak olabildiğince çabuk bir şekilde kas yapmak amaçlanmaktadır. Fakat günümüzde yapılan bulk diyeti için önemli değişiklikler söz konusu olmuştur. Eskiden bulk dönemi beslenme programı dahilinde alınan besinler ile daha fazla yağ alınırken şimdi ise daha az yağ almaya çalışılıyor.

Bulk diyeti, vücut endeksimizi genişleterek maksimum şekilde kas gelişiminin olduğu dönemdir. Bulk dönemi beslenme listesi sayesinde yaktığımız kaloriden daha çoğunu vücudumuza alırız. Bu sayede vücut endeksimiz artarken aynı zamanda ağırlık idmanlarını yapar kaslarımızı geliştirmeye çalışırız.

Bulk Diyeti Nedir?

Bulk diyeti bireyin daha fazla yiyerek özellikle de spor yaşantısında yaktığının daha fazlasını besinler ile karşılayarak kas yaptığı sporun adıdır. Bulk dönemi beslenme programı sayesinde her zamankinden daha fazla kalori tercih ederek en hızlı şekilde kilo alırız. Bu zamana kadar ki vermiş olduğumuz kalorileri yediğimiz besinler ile iki kat fazlasını alarak kasa çevirmeye çalışırız. Bu yüzden bulk diyeti nedir sorusunu duyduğunuz da aklınıza “çok yiyerek kas yapma “ cümlesini getirebilirsiniz. Bulk diyetinin en kısa tanımı bu olmaktadır.

Bulk Diyeti Çeşitleri

Bulk diyeti nedir sorusuna cevap aldığınıza göre bulk diyeti çeşitlerini de öğrenme uygulama aşamasına gelmiş bulunmaktayız. Sporcu beslenmesi danışmanlığı tarafından hazırlanan iki ayrı bulk çeşidi bulunmaktadır.

 • Dirt Bulk; kilo hesabı yapmadan hızlı bir şekilde kilo almaya çalışılır. Bu süre zarfında da protein ihmal edilmeyip abur cubur besinler çokça tüketilmektedir.
 • Clean Bulk ise tam tersi şekilde işleyerek planlı ve programı bir şekilde uygulanır. Gün sonunda günlük kalori ihtiyacı karşılanarak kaliteli karbonhidratlar ile takviye yapılmaktadır.

Halk arasında bir başka adları ise kirli bulk ile temiz bulktur. Türkçe olarak halk arasında bu şekilde tanımlanan bulk diyet çeşitleri spor salonlarında ya da diyetisyenler tarafından önerilmektedir.

sporcu beslenmesi danışmanlığı

Kimler Bulk Diyeti Yapmalıdır?

Bulk diyeti yapmak isteyen kişiler fazla kalori alarak daha fazla vücut kaslarını geliştirmek isteyen kişilerdir. Diyetisyen önderliğinde oluşturulan bulk dönemi beslenme programı sayesinde yedikleri besinler ile kilo alarak ve aldıkları kiloları kasa çevirerek vücutlarını kas kitlesine dönüştürmek isteyen kişiler bulk diyetini yapmaktadırlar.

Bulk Diyeti Sırasında Nasıl Beslenilmelidir ?

Bulk diyeti beslenme listesi oluşturularak kilo aldırıcı besinler tüketilmektedir. Özellikle bulk diyetini gerçekleştiren kişi sporcuysa bulk programı sporcu beslenmesi danışmanlığı hizmeti alarak sporcu vücuduyla ilgili besin önerilerini alması gerekir. Genel olarak vücut endeksinde yağ ve protein her daim artarak alınmalıdır ki vücudun yağ oranı artarken kas oranı da artsın. Oluşturulan bulk beslenme programı sayesinde insan vücudu her daim genişleyerek devam eder.

Bulk diyeti sırasında en çok tüketilen besinler:

 • Yulaf Ezmesi
 • Yumurta
 • Tam Buğday Ekmeği
 • Lor Peyniri
 • Ton Balığı
 • Zeytinyağ, Keten Tohumu Yağı, Terayağ
 • Esmer Pirinç ve Kepekli Makarna
 • Tavuk Göğsü
 • Badem, Ceviz, Fındık
 • Baklagiller
 • Süt, Yoğurt

Bulk Diyeti Kalori Hesaplama

Bulk dönemi nedir sorusunun cevabını fazlasıyla verdiğimizden dolayı bulk kalori hesaplama gerçekleştirmeliyiz. Bulk dönemi içerisinde yapılan ilk şeyin ne kadar kaloriye ihtiyacı olunduğunu bulmak. Günlük olarak kalori ihtiyacımızı belirleyerek hedefimizi işaretlemeliyiz. Kalori cetvelini gün gün ölçerek kilo alımlarımızı dengede tutmalıyız. Yediğimiz besinlerin dışında dışarıdan bulk protein tozu ya da bulk kilo aldırıcı besinler alabiliriz. Bulk programı sayesinde de ihtiyacımızı ve istediğimiz hedefi belirleyip ona göre rol alabiliriz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: