bebeklerde iştahsızlık

Bebeklerde İştahsızlık Nedenleri

Her bebek dünyaya geldiğinde birtakım içgüdüler ile gelir. Bunlar arasında meme emme, büyüme ve yemek yeme içgüdüleri gelir. Bu ilk dönemlerde çocuklar buldukları her şeyi ağızlarına götürür, sürekli bir şey yemek isterler. Ancak bazı durumlarda bebeklerin iştahı kesilmektedir ve ebeveynleri panik yapmaktadır. Bebeklerde iştahsızlık önemli bir sorundur.

Bazı durumlarda bebeklerde iştahsızlık sorunu ortaya çıkabilir bunlar; diş çıkarma, enfeksiyonel hastalıklar veya bazı mide ve bağırsak problemleri gibi şeyler olabilir. Ancak bu tarz şeyler düşünmeden önce bebeğinizin gerçekten iştahsız olup olmadığını anlamanız önemlidir. Çünkü birçok anne, iştahsız bebekler konusunda yanılmaktadır. Anneler bebeklerde iştahsızlık olduğunu söylese de yapılan araştırmalar sonucunda bunun öyle olmadığı görülmektedir.

Bunların dışında bebeklerde iştahsızlık durumu ortaya çıktığında bunun bazı sağlık problemleri yüzünden olduğu bilinen bir gerçektir. Sindirim sistemi bozuklukları, gıdaya bağlı alerjiler, kronik hastalıklar, aşırı su tüketimi, soğuk algınlığı, bağırsak kurdu gibi sağlık problemleri de iştahsız bebekler sorununa neden olmaktadır. Eğer böyle şüpheleriniz varsa Bebek Beslenmesi Danışmanlığı hizmeti almayı ihmal etmeyiniz.

Aynı zamanda eğer bebeğiniz katı gıdalara geçtiği bir dönemdeyse de böyle bir iştahsızlıkla karşılaşabilirsiniz. Peki bebeklerin iştahı nasıl açılır? Bebeklerde iştahsızlık nedenleri nelerdir? Bu noktada korkulacak bir durum yoktur sadece bebeğiniz bir alışma evresini atlamaktadır. Böyle durumlar 1 hafta kadar sürebilmektedir.

bebek beslenmesi danışmanlığı

İştahsız Bebekler İçin Uzman Tavsiyeleri

Bebekler neden yemek yemez? İştahsız bebeklere ne yapmalı? Bebeklerde iştahsızlık baş gösterdiğinde yapılması gereken iştah açıcı yiyeceklerden ziyade iştahını kesmesine neden olan durumların tespit edilmesi ve ortadan kaldırılmasıdır. Çünkü her bebek dünyaya geldiğinde yeme ve büyüme içgüdüsü ile geliyor. Bu yüzden bir bebekte iştahsızlık görüldüğünde eğer bir hastalığı yoksa çoğunlukla psikolojik nedenlerden ötürü iştahsızlığın ortaya çıktığı görülür. Bu nedenle iştahsız olan bir bebek için iştah açıcı yemekler yerine bir diyetisyen yardımı alarak iştahsızlığının tespit edilmesi ve tedavi edilmesi gerekir.

Bu noktada genelde anne-babalar hataya düşmektedirler ve bebeklerini yemek yemeye zorlamaya çalışmaktadırlar. Bebek iştah açıcı yemekler yedirmeye çalışmaktadırlar. Ancak bu yanlıştır bunun yerine bir uzmandan yardım alarak bir yemek tarifi uygulanmalıdır ya da farklı bir hastalığı varsa bu tespit edilmelidir.

İştahsız Bebekler İçin Yemek Tarifleri

Eğer bebeklerde iştahsızlık konusunu araştırıp, bebeğinizde iştahsızlık olduğuna kanaat getirdiyseniz bazı tavsiyeleri dikkate almalısınız. Özellikle bu sorunun herhangi bir sağlık probleminden kaynaklanmadığını düşünüyorsanız, bebeklerde iştahsızlık giderici tarifler deneyebilirsiniz. İştahsız bebekler için tarifler:

Muhallebi maması: Bir bardak su ile 2 tatlı kaşığı pirinç ununu koyulaşıncaya kadar pişirin. 3 ölçek devam maması, 4 adet bebek bisküvisi ve bir tatlı kaşığı zeytin yağı ekleyin. Sonra 1 kaşık harnup koyarak bebeğinize yedirmeye çalışın. Yemek yemeyen bebekler, bu tarifi çok sevecektir!

Karnabaharlı patates püresi: Patates püresi bebekleri verilen yiyeceklerin arasından geliyor. Patates ve çok faydalı olan karnabaharı karıştırarak püreler yapabilirsiniz. Bir tencereye patates ve karnabaharları koyup süt, tuz ve yumurta ekleyerek karıştırın. Tencereyi çok kısık ateşe yerleştirin. İyice karıştırarak yağın püreyle bütünleşmesini sağlayın. Dilerseniz kaşar rendesi de ekleyebilirsiniz. İştahsız bebekler böylelikle daha çok sevecektir.

Narlı ve Greyfurtlu Smoothie: Bebeklerin çoğu greyfurtu sevmese de iştah açan tarifler arasından yer alan bir meyvedir. 1 tane greyfurtun suyunu sıkın, yarım bardak ayıklanmış nar ve bir yemek kaşığı yoğurtla birlikte mikserle karıştırın. Şeker yerine bal da kullanabilirsiniz.

Bebeklerin iştahını ne açar diyorsanız, uzman bir diyetisyen yardımı almanızı tavsiye ederiz. Uzman diyetisyen yardımı alarak, “bebeklerde iştahsızlık nasıl giderilir” konusu hakkında en doğru bilgilendirmeyi alabilirsiniz. Sağlıklı beslenmede doğru bilinen yanlışlar konusunda mutlaka dikkatli olmalısınız.  Bebek Beslenmesi Danışmanlığı hizmeti sayesinde, diyetisyeninize bebeğinizle ilgili her konuda danışabilirsiniz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: