bebek beslemesi

Bebeklerde Beslenme Nasıl Olmalı?

Bebeklerde beslenme diğer yaş gruplarına nazaran daha önemli bir konudur. Bu yüzden bebeklerin beslenmesinde anne ve babaların bilinçli olarak hareket etmesi gerekir. Peki bebeklerde beslenme nasıl olmalı? Bebeklere faydalı besinler nelerdir? Bebeklere zararlı yiyecekler hangileridir? Bebek beslenmesinde doğru bilinen yanlışlar nelerdir? Bu yazımızda sizin için pek çok uzman diyetisyen tavsiyesine değindik.

İlk 6 aylık süreçte bebeklere zorunluluk olmadıkça sadece bebek sütü verilmesi yeterlidir. Bu dönemden sonra tamamlayıcı besinlerle anne sütü verilmeye devam edinilebilir. 6 aylık periyottan sonra bebeklere çok katı olmayan meyve ve sebze püresi gibi gıdalar verilebilir. Pirinç, irmik ve mısır gibi tahıllarla bu dönem desteklenebilir. Bu besinler bebeklere faydalı besinler arasındadır. Bebeğime ne yedirmeliyim diye düşünerek, endişelenmenize gerek yoktur. Aynı zamanda bu dönemde bebekler geceleri sık sık uyandıkları için geceleri onu tok tutacak ve kan şekerini düşürmeyecek besinler de verilebilir. Burada kahvaltının önemine dikkat etmemiz gerekiyor. “Bebeklerde beslenme nasıl olmalı? diyorsanız; kahvaltıda yumurta sarısı, peynir yani hayvansal proteinler verilmelidir. Bu hem çocuğun gelişimi hem de sağlığı için önemlidir.

Dişleri çıktıktan sonra bebeklerde beslenme nasıl olmalı? Eğer bebeğin dişleri çıkmış ise daha katı gıdalara geçilebilir. Bebek beslenmesinde doğru bilinen yanlışlar arasında, hemen katı gıdalara geçilmesi vardır. Bebeklerde beslenme yetersizliği olacak endişesiyle, katı gıdalara geçmek konusunda erken davranılmamalıdır.

Bebeğime Ne Yedirmeliyim? Bebeklere Faydalı Besinler Nelerdir?

Bebekler katı gıdalar ile beslenmeye başladığında yedirilecek besinlere dikkat edinilmelidir. Çünkü bu dönemde bebek katı gıdalarla yeni tanışacağı için birtakım sorunlarla karşılaşabilir mesela herhangi bir yiyeceği alerjisi olabilir. Bu gibi detaylara dikkat ettikten sonra A ve C vitamini açısından zengin olan balkabağı, yüksek düzeyde demir kaynağı olan koyu yeşil yapraklı sebzeler, lif ve kalsiyum açısından zengin olan brokoli gibi gıdalar çocuklara kesinlikle verilmelidir. Bu besinlerden yoksun olan bebekler ilerleyen yaşlarında sıkıntı çekebilir.

Ayrıca protein kaynağı olan et, tavuk ve balık gibi yiyecekler de verilebilir.

Bebeklere Zararlı Yiyecekler ve Yememesi Gereken Meyveler

  1. ayın ardından bebeklere katı gıdalar verilmeye başlanıyor. Bu dönemde bebek hem yeni tatlara alışması hem de sağlıklı beslenmesi açısından oldukça önemlidir. Ancak 1 yaşına gelmeden önce bazı besinlerden bebeklerin uzak tutulması gerekiyor. Çünkü bu besinler bebeklerde alerjiye, zehirlenmeye ve boğulmaya neden olabiliyor. 1 yaşından önce beklere Bal, İnek sütü, çikolata, kakao, deniz ürünleri gibi gıdaların verilmemesi tavsiye ediliyor.

Bunların yanında çilek, domates, kivi gibi alerji potansiyeli yüksek olan meyvelerin de bebeklerden uzak tutulması gerekiyor.

bebek beslenmesi danismanligi

Bebek Beslenmesinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Bebek beslenmesi ilk 1 yıllık dönemde çok önemli olduğu için birçok ebeveyn oldukça dikkat ediyor. Ancak bazı bilinen doğruların aslında doğru olmadığı uzmanlar tarafından sürekli açıklanıyor işte onlardan bazıları:

  • Bebeklere 1 yaşına kadar kesinlikle inek sütü verilmemelidir. İnek sütünün anemi, alerji ve bağırsak problemlerine neden olduğu söyleniyor.
  • Pirinç unu ve nişasta gibi ürünlerin de protein açısından zengin olduğu söyleniyor ancak bu dönemde bebeklerin bu besinleri tüketmesi yarardan çok zarar verecektir.
  • Bebeklere ilk 6 ay anne sütü dışında bir şey verilmemelidir. Hatta su verilmesinin bile sakıncalığı olduğu uzanmanlar tarafından söylenen bir gerçektir.
  • İlerleyen dönemlerde tamamlayıcı besinlere geçerken, bebeğinize gıdaları tok karnına vermek yerine aç karnına vermeniz tavsiye edilir. Böylelikle bebeğin o besine alerjisi olup olmadığı anlaşılabilir.
  • Bebeğinize meyve ve sebze püresi hazırlarken metal rende yerine, cam bıçakları olan rendeler seçmelisiniz. Çünkü meyve ve sebzelerin vitamin ve mineralleri metalle birleştiğinde önemli ölçüde değer kaybına uğrar
  • Mercimek çorbasına ilk 6 ayda vermeye başlamayın. Mercimek çorbası hazımsızlık yapabileceği için geç dönemde verilir.

Bebeklerde beslenmenin önemi yadsınamaz derecededir. Bebeğimi nasıl beslemeliyim diyorsanız, bu tavsiyeleri dikkate almalısınız. Hem diş kaşımasına hem de beslenmesine yardımcı olacak bisküvi, salatalık, havuç ve elma dilimi gibi yiyecekler verilebilir. Fakat bebeğin dişi henüz çıkmamış ise bu yiyeceklerden uzak durulması gerekir. Önceki gıdalara devam edilmelidir. Bebek beslenmesi danışmanlığı hizmetini, uzman diyetisyen eşliğinde alabilirsiniz. Diyetisyeniniz size en doğru yolu gösterecektir.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: