bebek nasil beslenmeli

Bebeklerde Sağlıklı ve Dengeli Beslenme Nasıl olmalıdır?

Yeni doğan bebekler de özellikle sağlık açısından beslenme çok önemlidir. Bu süreçte bebek en hızlı gelişimini göstereceği için yediğine ve içtiğine özen gösterilmesi gerekmektedir. Zaten ilk zamanlarda sadece anne sütü ile besleneceği için burada dikkat edilmesi gereken annenin beslenme biçimidir. Bol vitaminli ve mineralli beslenme ile sütünün kalitesi arttırabilir böylelikle bebeğinin de sağlıklı ve dengeli beslenmesini sağlamış olur.

İlerleyen aylarda bebek anne sütünü bıraktığında ise yine gelişimine katkı sağlayacak besinler tüketilmesine özen gösterilmelidir. Kemik gelişimi ilk aylarda hızla devam ettiği için protein ve kalsiyum açısından çok zengin olan yoğurt bebeklerin gelişimi için önemli bir besin kaynağıdır. Kabızlık gibi sorunlarla karşılaşmamak için lif yönünden zengin olan besinler tüketilmelidir. Bunların başında mercimek gelmektedir. Bebeklerin büyüyüp gelişmesine yardımcı olan bu baklagiller bebeklere çorba ve püre haline getirerek verebilirsiniz. Ayrıca diğer baklagiller ürünleri de bebek beslenmesi için kullanabilirsiniz.

Dengeli beslenmenin baş tacı olan sebzelere gelirsek sebzelerin bebekler için olan faydalarını saymakla bitiremeyiz. Bebek beslenmesi denildiğinde akıllara ilk brokoli gelir. Bebek beslenmesi nasıl olmalı? Anne karnındaki bebek beslenmesi için nelere dikkat edilmelidir? Yeni doğan bebek beslenmesi nasıl olmalı? Bu yazımızda sizin için pek çok uzman diyetisyen tavsiyesine değindik.

Brokoli gibi önemli sebzeleri çocuklarınıza sık sık yedirmeyi ve sevdirmeyi sağlamalısınız. Bunun için farklı pişirme çeşitlerini deneyebilirsiniz. Protein açısından zengin olan kıyma gibi besinleri de bebeğinize verebilirsiniz. Bunların dışında D ve C vitamini, kalsiyum açısından zengin olan besinleri çocuğunuza vermeniz ilerde yaşayacağı hastalıkların şimdiden önlenmesini sağlayacaktır.

bebek beslenmesi danismanligi

Bebekler İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Dengeli ve Sağlıklı beslenme özellikle genç yaşlarda başlandığında kişinin ruhsal ve fiziksel sağlığının korunması açısından önem arz edecektir. Dengeli ve sağlıklı beslenen bebek ilerleyen yaşlarında daha az problem yaşayacaktır. Bu sebeple ebeveynler bebeklerinin yediklerine ve içtiklerine dikkat etmelidir. Bebeklerinin sık sık sıvı tüketmesine sebze ve meyve yemesine özen göstermelidir. Eğer sevmediği bir sebze varsa onu seveceği şekilde pişirip sevdirmeye çalışmalı ve yedirilmelidir.

Ay Ay Bebek Beslenmesi

Bebek gelişimi doğum anından 1 yaşına kadar olan süreçte çok hızlı ilerlemektedir. Bu sebeple ay ay bebek beslenmesi, bebeğin ne yiyip içtiğine dikkat edilmesi, bebek gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bebek beslenmesi sürecinde, farklı besinlerle yeni tanışacağı içi farklı ay aralıklarında farklı besinlerle tanışması zihinsel ve fiziksel gelişimi açısından önem arz etmektedir.

0-6 Aylık Bebek Beslenmesi

0-6 aylık bebek nasıl beslenmeli? Bu dönemde bebekler sadece anne sütü ile beslenmelidir. Fakat bir sağlık problemi varsa o zaman doktora danışarak ekstra takviyeler yapılabilir. Onun dışında anne sütü bebeğin ilk 6 aylık dilimde ihtiyacı olan her besini içerisinde barındırır. Onu tüm hastalıklardan ve rahatsızlıklardan korur ve aynı zamanda zihinsel ve fiziksel gelişimini sağlıklı bir şekilde sağlamasını sağlar. Bu sebeple ilk 3-5 gün süt emdirilmesi bebek için hayati öneme sahiptir.

6-12 Aylık Bebek Beslenmesi

6-12 aylık bebek nasıl beslenmeli? Bebek 6 aylık süreci geride bıraktığında artık ekstra gıdalarla da beslenmeye başlayabilir. Bu aralıkta bebeğe inek sütü, yoğurt, peynir gibi zengin besin değerleri olan yiyecekler verilmelidir. Hala aklınızda “bebek beslenmesi nasıl olmalı?” sorusu varsa; sebze püresi, meyve püresi, yumurta, köfte, tavuk ve balık gibi gıdalar da verebilirsiniz. Ancak bunları verirken az miktarda ve yaşı ilerledikçe arttırılarak vermeniz gerekmektedir. Bebeğin bu besinlere alışması önemlidir.

1 Yaş Bebek Beslenmesi

1 yaşındaki bebek nasıl beslenmeli? Bu dönemde artık bebeğiniz yürümeye başlayacağından daha fazla enerjiye ihtiyacı olacak. O yüzden eğer anne sütü ile devam edemiyorsanız bu dönemde bebeğinize devam sütü gibi gelişimine ve enerjisine katkı sağlayacak olan besinler vermeniz faydalı olacaktır. Hala aklınızda “bebek beslenmesi nasıl olmalı?” sorusu varsa bu dönemde; sık sık sebze çorbası, sebze yemeği, meyve, püre, balık, tavuk ve et gibi zengin içerikli besinleri verebilirsiniz. Bu noktadan sonra artık bebeğiniz bu yiyecekleri daha rahat tüketecektir.

Bebek beslenmesi danışmanlığı hizmeti diyetisyen kontrolünde oldukça sağlıklı bir şekilde verilmektedir. Hem bebeğinizin hem de sizin sağlığınız için, diyetisyen gözetiminde olmayı ihmal etmemelisiniz. Bebek beslenmesi ihmale gelmeyecek bir konudur. Bebek beslenmesi tarifleri için yine diyetisyeninize danışmayı ihmal etmemelisiniz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: