bariatrik cerrahi

Bariatrik Cerrahi Nedir?

Bariatrik Cerrahi nedir, ne değildir ve ne gibi durumlarda uygulanır diye soracak olursanız işte tam da şuanda doğru yerdesiniz. Bariatrik Cerrahi diğer bir deyişle obezite ameliyatı olarak bilinmektedir. Obezite hastalığı ise genel olarak Amerika’da ve Avrupa ülkelerinde sıklıkla karşılaşılmaktadır. Ülkemizde ise son zamanlarda obezite sorunu yaşayan kişi sayısının arttığını söylemek mümkündür.

Bariatrik cerrahinin uygulandığı durumlar nelerdir diye bakılacak olursa çok aşırı bir yemenizde bozukluk varsa, sıkı bir tedavi uygulanıyor olmasına rağmen kilo vermenizde zorluk yaşıyorsanız, aşırı şekilde alkol tüketerek obeziteyi tetikliyor iseniz uygulanıyor diyebiliriz. Obezite cerrahisinin uygulandığı durumlar arasında kontrendikasyonlar ve antienflamatuar ilaçların sürekli olarak kullanılması da yer almaktadır. Beden kilo indeksi arasındaki farkın yüksek olduğu kişilerde de bariatrik cerrahi gerekli olabilmektedir.

Bariatrik Cerrahi Tedavi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Bariatrik Cerrahi tedavisi hangi durumlarda uygulanır diye soracak olursanız belirttiğimiz gibi obezite hastalığına bağlı olarak aşırı kilolu olanlarda uygulandığını belirtebiliriz. Çünkü artık obezitenin ve kilo alımının önüne geçilemediği taktirde bu iş çok sağlıksız bir hal almıştır diyebiliriz. Aşırı kilolu kişilere gerekli kontrollerin ve analizlerin yapılmasından sonra uygun görülecek olursa bariatrik cerrahi ameliyatı uygulanmalıdır.

bariatrik cerrahi diyetisyenligi

Kimler Ameliyat Olabilir?

Kimler bariatrik cerrahi yani obezite tedavisi olabilir ve bariatrik cerrahi ameliyatı olabilme koşulları hakkındaki bilgilere bakılacak olursa şöyle ki genel olarak bazı temel şartlar bulunuyor olacaktır.

  • Obezite teşhisi konulmuş olan hasta en düşük 20 yaşında olması gerekiyor olmasıyla birlikte 60 ya da maksimum olarak 65 yaşına kadar olan insanlara bu bariatik cerrahi ameliyatı yapılabilecektir.
  • Üst yaş sınırı genel olarak esnek olabileceği gibi yaşlandıkça farklı hastalıklar ve vücut direnci değişiklik göstereceği için sağlık durumu kontrol edilmesi gerekiyor diyebiliriz.
  • Bununla birlikte obezite ameliyatı olabilmeniz için bu durumun sizin üzerinizde etkin olarak 5 yılı aşkın süredir devam ediyor olması gerekiyor. Bu zaman dilimi geçene kadar tam anlamıyla sizler obezite ameliyatı yapılabilecek nitelikte olarak görülmeyeceksiniz.
  • Ayrıca vücut kitle endeksi bakımından da yapılacak hesaplamalar sonucunda sizlerin 40 değerinden fazla bir değere sahip iseniz ameliyat olabilecek nitelikte görülüyor olacaksınız. Bariatrik cerrahi hakkında detaylı bilgi için diyetisyen desteği almanızı tavsiye ederiz.

Bariatrik Cerrahi Koşulları Nelerdir?

Bariatrik cerrahi koşulları nelerdir diyorsanız ilk olarak obezite ya da aşırı kilolu teşhisi almış olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Dediğimiz gibi 5 yıldan fazla süre obez olarak geçirmeden ameliyata gereksinim duyulmayacaktır. Bu yüzden gerekli koşullar karşılandığında ve çok mecbur kalındığında bariatrik cerrahi ameliyatı uygulanabilir diyebiliriz.

Diğer yandan obezite tedavisi üzerinde durulması gereken bir konudur. Aşırı kilo alma durumunda, sağlıklı beslenmenize rağmen kilolarınızı verememeniz gibi sorunlarda, obezitenin tedavisi için diyetisyen kontrolünden geçmenizi, kilo alma danışmanlığı hizmetini almanızı tavsiye ederiz.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: