randevu al

Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği

DİYET DANIŞMANLIĞI VÜCUT ANALİZİ SSS

Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği

Bariatrik Cerrahi, kısaca obezite ameliyatı olarak bilinen ve kilo kaybı operasyonlarının tamamına verilen isimdir. Özellikle obezite ile ilişik hastalıklarda azalma ve yaşam kalitesinin artmasını sağlama yönünden avantajlı bir ameliyat olan bariatrik cerrahi, egzersiz ve diyetin tek başına yeterli kalmaması nedeniyle yapılmaktadır. Bariatrik cerrahi sayesinde aşırı şişmanlık durumu ortadan kaldırılmakta ve ideal kiloya ulaşmak mümkün olmaktadır.

bariatrik cerrahi diyetisyenliği

Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği de obezite ameliyatı sonrası beslenme ya da herhangi bir mide operasyonundan sonra doğru beslenme alışkanlıklarının kazandırılmasında gereklidir. Obezite ameliyatı sonrası diyet yapılıp yapılmayacağı konularına da açıklık getirilir.

Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği sürecinde kişiye özel beslenme programları hazırlanmakta, uygulanması ve takibinin yapılması sağlanmaktadır. Bariatrik Beslenme Danışmanlığı ile kişinin kendine özgü sağlıklı yaşam tarzını oluşturması hedeflenmektedir. Bariatrik cerrahi sonrası diyet uygulamaları yapılmaktadır.

Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği Neden İhtiyacınız Var?

Yıllardır muzdarip olduğunuz obeziteden ya da fazla kilolardan kurtulmak için tek çareniz bariatrik cerrahi uygulamaları olabilir. Ciddi bir ameliyat sürecini kapsayan bariatrik cerrahi sonunda hem beslenme hem de egzersiz programınızın ameliyat durumuna göre oluşturulması gerekir. Bariatrik beslenme danışmanlığı da sizlere bu desteği sağlamaktadır.

Kişinin beslenme programının kendine özel olması önemlidir. Yaş, cinsiyet, ağırlık, ameliyatın kapsamı ve çevresel faktörler kişinin beslenme durumunu etkilemektedir. Dolayısıyla uzman bir diyetisyene ve danışmanlık sürecine ihtiyaç vardır.

Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği Hizmetine:

  • Bariatrik cerrahi ameliyatı sonrasında beslenme düzeninizi oturtmak için,
  • Vücudunuzun yeterli enerjiyi alması için,
  • Yaşamınızın her döneminde sağlığınızı korumak için,
  • Obezite ameliyatı sonrası diyet ve sağlıklı beslenme ilkelerini öğrenmek için,
  • Sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmek için,
  • Fizyolojik durumunuza göre doğru beslenmek için,
  • Kilo problemlerinden korunmanız için ihtiyacınız vardır.

Beslenme Danışmanlığı İle Daha Sağlıklı Bir Hayat!

Size özel yöntemler, hızlı ve etkili diyetler, uzman danışmanlık ve mutlu bir hayat…

alanında uzman diyetisyenler

İlk Randevu

Danışanlarla ilk randevunun yapılması ile kilo verme / koruma programlarımız hakkında detaylı bilgilendirme.


alanında uzman diyetisyenler

Teşhis

Çocuk ve yetişkinlere, hamile ve hastalara, yaşlılara ve sporculara özel beslenme danışmanlığı öncesi problem teşhisi.


alanında uzman diyetisyenler

Yöntem Belirleme

İdeal kilo hesaplama, günlük kalori ihtiyacını belirleme, ayrıntılı vücut analizleriyle diyet uygulamaları için yöntem seçme.


diyet uzmanı

alanında uzman diyetisyenler

Danışmanlık Tedavi

Haftalık ve aylık sağlıklı beslenme programlarının hazırlanması, kişiye özel egzersiz ve spor önerilerinin yapılması.


alanında uzman diyetisyenler

Haftalık Kontroller

Her hasta için özel olarak haftalık ve aylık kontrollerin yapılması, sonuçların değerlendirilmesi ve motivasyon.


alanında uzman diyetisyenler

Sonuç Koruma

Elde edilen başarılı sonuçların kilo koruma programları ile korunması, danışanın sağlıklı beslenme alışkanlığına devam etmesi.

Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliğinde Neler Yapılır?

Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği ile obezite hastalarının ameliyat sonrasında yetersiz, dengesiz ve sağlıksız beslenmesinin önüne geçerek kişiye özel beslenme programı oluşturulmaktadır. Obezite ameliyatı sonrası beslenme uygulamalarını içeren bariatrik beslenme danışmanlığı dahilinde yapılanlar:

Sağlık ve Beslenme Hikâyesinin Öğrenilmesi

Bariatrik Cerrahi Beslenme Danışmanlığı başlangıcında ilk olarak sağlık geçmişiniz öğrenilir. Ameliyatınızın kapsamı, açlık ve tokluk kan şekeri, kullanılan ilaçlar, beslenme alışkanlıkları günlük tükettiğiniz kalori miktarı ve yiyecekler öğrenilir. Böylece obezite ameliyatı sonrası diyet listeleri daha kolay hazırlanır.

Ayrıntılı Vücut Analizinin Yapılması

Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği için sağlıklı beslenmenin sağlanması amacıyla Beden Kitle Endeksi, BMH, Vücuttaki Kalori, Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama ile vücut analizleriniz yapılır. Bünyenizdeki yağ, kas ve su oranları ile metabolizma hızınız ölçülür. Kan testleriniz diyetisyenler tarafından incelenir.

Sağlıklı Beslenme Programı

Sağlıklı ve dengeli beslenebilmeniz için öğün saatleri, öğünlerde alacağınız enerji ve karbonhidrat miktarları, yiyebileceğiniz ve yemenizin yasak olacağı yiyecekler belirlenir. Gün içinde yeterli beslenmenizi sağlayacak beslenme listeleri ve bariatrik cerrahi sonrası diyet listeleri hazırlanır.

Beslenme Eğitimi

Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği kapsamında kişinin beslenme tarzının değişmesi ve hastalık beslenmesiyle ilgili bilinç kazanılması için eğitimler de verilir. Beslenme Eğitimi ile uzman diyetisyenler yeme alışkanlıklarınızı değiştirecek bilgilendirmeler yaparlar. Kilo verme sürecinize göre hangi yiyecekleri tüketmeniz gerektiği üzerinde dururlar. Bariatrik beslenme danışmanlığı sayesinde sağlıklı beslenmek alışkanlık haline gelir.

Egzersiz

Bariatrik cerrahi ameliyatı olmuş hastaların durumlarına göre doktor önerisi ile birlikte düzenli egzersiz ve yürüyüş programları hazırlanır. Kilo verme ya da koruma süresince vücut ağırlığının artmaması ya da azalmaması için önlemler alınır. Obezite ameliyatı sonrası beslenme uygulamasını destekleyen egzersiz türleri belirlenir.

Haftalık Kontroller

Bariatrik Cerrahi Diyetisyenliği dahilinde haftalık kontroller yapılır. Haftalık kontrollerde kilonuz ölçülür, diyetinizin durumunuzu ne kadar etkilediği gözlenir, diyet ve besin listelerinin yeterli olup olmadığı kontrol edilir, obezite ameliyatı sonrası diyet programları hazırlanır, gelişiminiz kayıt altına alınır.

Diyetisyenler, bariatrik cerrahi diyetisyenliği ve beslenme danışmanlığında sağlığınıza dost ve hayatınızı olumlu yönde değiştirecek beslenme programlarına imza atarak size destek olmaktadır. Bariatrik cerrahi sonrası diyet uygulamalarının bilinçli şekilde yapılmasını sağlamaktadır.

Size özel beslenme programlarının hazırlanmasında kullanılan beden kitle endeksi, ideal kilo, BMH, günlük enerji ihtiyacı, yağ oranı, bel kalça oranı, nabız hesaplama yöntemleri.
Kalori Cetveli

Gün içinde tüketilen besinlerin içerdikleri kalori, karbonhidrat, protein ve yağ oranlarının belirlenmesi.

Nabız Hesaplama

Yaşa göre maksimum antrenman nabzı ve sonra nabız eşiklerinin hesaplanması, egzersiz programının oluşturulması.

Bel Kalça Oranı Hesaplama

Vücudun ideal ölçülerde olup olmadığını hesaplamak, kilo verme çalışmalarına nereden başlayacağını öğrenilmesi.

Yağ Oranı Hesaplama

Bel çevresi, boyun, kalça gibi vücut bölümlerinin ölçülmesi ile kişinin sahip olması gereken ideal yağ oranının belirlenmesi.

Kalori Hesaplama

Günlük alınması gereken enerjinin belirlenmesi, kişinin tüketmesi gereken yiyeceklerinin kalorisini belirleme.

BMH Hesaplama

Kişinin uyku ve dinlenme halinde, nefes alma, kalp atışı hızının ölçülmesi, hayati işlevler için gerekli olan enerjinin belirlenmesi.

İdeal Kilo Hesaplama

Kişinin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için boy ile orantılı olan kilo değerinin hesaplanması, ideal kiloya ulaşmasının sağlanması.

Beden Kitle İndeksi – BMI

Vücuttaki yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının hesaplanması, ideal kilonun aşılıp aşılmadığının kontrol edilmesi ve tanı koyma.

Bariatrik cerrahi diyetisyenliği fiyatları ne kadar?

Bariatrik cerrahi diyetisyenliği fiyatları, her danışan için özel olarak belirlenir. Danışanın geçirdiği ameliyatın türüne ve kapsamına, kullandığı ilaçlara, doktorunun önerilerine, beslenme alışkanlıklarına ve vücut analizlerine göre diyetisyen ücretleri değişkenlik gösterir. Bariatrik beslenme danışmanlığı ücretleri için en sağlıklı bilgiyi diyetisyeniniz verecektir.

Bariatrik cerrahi diyetisyenliği kimler için gereklidir?

Bariatrik cerrahi diyetisyenliği, obezite ameliyatı ve kilo kaybı operasyonlarından sonra doğru şekilde beslenmek, sağlığına katkısı olacak besinleri tüketmek isteyenler için gereklidir. Obezite ameliyatı sonrası beslenme danışmanlığı yararlanmak için yaşam kalitenizi yükseltmek istemeniz yeterlidir.

Bariatrik cerrahi diyetisyenliği uzmanları kimler?

Obezite ameliyatı sonrası diyet koçları, uzmanlıklarını bariatrik cerrahi diyetisyenliği üzerine yapmış olan Türkiye’nin en iyi diyet uzmanları olarak bilinen beslenme danışmanlarıdır. Şehrinizin en iyi diyetisyenleri olarak sizlere bu alanda hizmet vermektedirler.

Bariatrik cerrahi diyetisyenliği ne kadar sürer?

Bariatrik cerrahi sonrası diyet süresi, kişinin kilo ve sağlık durumuna, yapılacak vücut analizlerine, belirlenen diyet listelerine ve egzersiz programlarına göre belirlenir. Bariatrik cerrahi diyetisyenliği süresi hakkında en iyi bilgiyi diyetisyeniniz verecektir.

Bariatrik cerrahi diyetisyenliği hizmeti hangi şehirlerde var?

Diyet Uzmanı olarak bariatrik cerrahi diyetisyenliği hizmetimizi İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, İzmit, Antalya, Konya, Yalova ve Eskişehir başta olmak üzere Türkiye’nin 81 ilinde alanında uzman diyetisyenler ile birlikte vermekteyiz. Size en yakın diyetisyeni öğrenmek için diyetisyenler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.