argan yağı faydaları

Cildinize İyi Bakın, Argan Yağı Kullanın!

Tam bir cilt dostu olarak bilinen argan yağı çok uzun yıllardan beri alternatif tıpta kullanılmaktadır. Argan yağı nedir? Son 10 yıldır oldukça popüler bir bitkisel destek olarak bilinmektedir. 200 yıllık bir ömrü olan argan, kurak bölgelerde yetişmektedir. Bitkisel olarak çok fazla faydasının olduğunu da ifade edebiliriz. Argan yağı faydaları şu şekilde kısa maddeler halinde sıralanabilir:

 • Cildi tahriş etmez.
 • Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar.
 • Göz torbalarının yok olmasına ve inmesine yardımcıdır.
 • Cildi besler.
 • Zararlı yağlar arasında değildir.
 • Cildin nemlenmesini sağlar.
 • Yüksek oranda E vitamini içeren argan yağı nasıl kullanılır dediğimizde aklımıza maske çözümleri gelebilir.
 • Saç bakımında da oldukça faydalı olan argan yağı saça parlaklık ve canlılık verir. Köklerin güçlenmesinde de etkilidir. Sık sık kimyasal ürünlere ve ısıya maruz kalan saçların bir numaralı dostudur.
 • Argan yağı faydaları arasında tırnak ve el bakımını da unutmamak gerekir. Kurumuş ve çatlamış deriyi yumuşatır. Tırnakların vitamin değeri alıp yenilenmesini sağlar.
 • Argan yağı nasıl kullanılır şeklinde başka maddelere değinmek istersek dudakların beslenmesini de sağlar. Bu şekilde özellikle de kış ayında herkesin dostu olduğunu ifade edebiliriz.

Argan Yağı Nasıl, Nerelerde ve Ne Zaman Kullanılır?

Argan yağı nasıl kullanılır, nerelerde daha etkilidir ve en önemlisi zaman konusunda kullanım sınırı ve sezonu var mıdır? Argan yağının etkilerinin artması için yüze uygulanmadan önce mutlaka yüzün temizlenmesi gerekir. Bildiğimiz üzere argan yağı cildin dostudur. Genellikle argan yağı nerelerde kullanılır dediğimizde ilk olarak aklımıza yüz ve cilt gelir. Mükemmel düzeyde yenileyici etkisi vardır. Vücut için kullanılması gerekirse duştan sonra tene sürülmesi önerilir. Bu konuda diyetisyen hizmetleri almanızı tavsiye ederiz.

kadınlara özel beslenme danışmanlığı

Argan Yağının Cilt Bakımında Muhteşem Özellikleri

Argan yağı faydaları arasında görülen etkilere baktığımız zaman cildinizin yeniden kendini toparlaması mümkün olacaktır.

 • Saçları besler.
 • Saçlardaki kırıkların onarılmasına yardımcı olur.
 • Yıpranmış saçları toparlar ve kök tedavisinde bulunur.
 • Tırnakların güçlenmesini ve doğal olarak kırılmaması için yenilenmesini sağlar.

Argan yağının yan etkileri de yok değildir. Fazla kullanıldığı zaman yarar sağlamaktansa zarar verebilmektedir. cildin yenilenmesini değil de zarar görüp kurumasına sebep olabilir. Diyetisyen hizmetleri kapsamında önerilen yağlardan biri değildir. Ancak kilo kaybından sonra buruşmuş ve sarkmış cildin toparlanmasında etkili olabilir.  Diyetisyen tarafından önerilen kısım da burasıdır.

Saç Bakımında Argan Yağının Kullanımı 

Cilt konusunda hassas olanlar ve saçlarını yeniden kazanmak isteyenler argan yağının mucizelerinden yararlanabilir. Argan yağı ne zaman kullanılır? Duş yaptıktan hemen sonra saça sürülmemelidir. Önce yarım saat kadar havlu içinde saçın kendini toplaması için beklenmelidir. Kafa derisine uygulanması gerekir. Yavaş hareketler ile masaj yapılır. Yağ sürüldükten sonra yıkanması gerekir.

Argan Yağının Yan Etkileri ve Kullanım Önerileri

Estetik sonrası beslenme aşamasında herkesin bitkisel yollardan yararlandığını biliriz. Bu konuda yardım almak isteyenlerin ilk adreslerinden biri de argan yağı olabilir. Özellikle de cildi toparlamak için kullanılır. Fakat unutulmamalıdırki aşırı kullanımda argan yağı zararları olan bir bitkidir. Bu nedenle her şeyin belli bir dozda kullanılması önerilir. Hayati bir tehlikeye götürmese de cildin tahriş olmasına sebep olabilir.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: