anoreksiya

Anoreksiya Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Anoreksiya nervoza nedir sorusunun en kısa tanımı anoreksiya bir yeme bozukluğudur. Anoreksiya yeme bozukluğu hastalarının önemsediği en önemli hatta tek şey daima erişebilecekleri en ince şekle erişmektir. Her şeylerini bu hedefe göre planlayan bu anoreksiya nervoza hastaları, toplumda %2 oranında görülmektedirler. Anoreksiya Nervoza nedir sorusu sorulduğu zaman alınan cevaplar bizleri genelde kadın nüfusuna yönlendirmektedir. Zira anoreksiya hastalığına sahip olan her 10 hastadan 9’u kadın olmaktadır. Anoreksiya yeme bozukluğu konusunu kişilerin yaşamlarını kaybetmeleri aşamasına kadar getirebilen ciddi bir hastalık olarak üzerinde önemle durulması gereken bir hastalıktır. Uzman bir hekim veya diyetisyen yardımı alınmalıdır.

Anoreksiya nervoza nedir sorusunun cevabı kadar önemli olan bir soruda, bu hastalığın belirtilerinin neler olduğudur. Anoreksiya yeme bozukluğu kendisini her şeyden önce aşırı kilo kaybı ile göstermektedir. Anoreksiya hastalığı kilo kaybının dışında uyku bozukluğu ve yorgunluk belirtileri de gösterilmesine neden olmaktadır. Anoreksiya belirtileri arasında düzensiz kalp ritmi de yer almaktadır. Depresif ruh halleri ile de bir hayli dikkat çeken anoreksiya hastaları mümkün olan en kısa sürede tedavi altına alınmalıdırlar.

Anoreksiya hastalığı nedir sorusuna cevap aranırken, hastalığın nedenleri de göz ardı edilmemelidir. Kişilerin psikolojik durumlarının etkisi bilindiği gibi, toplum tarafından ince olmanın koşulsuz en iyi şey olduğu gibi mesajlar verilmesi de anoreksiya hastalığı konusunda tetikleyici faktörler arasında yer almaktadır. Diğer yandan anoreksiya hastaları üzerinde yapılan çalışmalarda genlerin de bu hastalık üzerinde rol oynayabildikleri görülmüştür. Gerek anoreksiya nervoza belirtileri, gerekse hastalığın ilerleme süreçleri incelenmiş, ancak hastalığa tam olarak neyin neden olduğu bugüne kadar net bir şekilde belirlenememiştir.

İşte Anoreksiyanın 10 Gizli Belirtisi

  • Soluk cilt
  • Adetten kesilme
  • Fazla yumuşak cilt
  • Egzersiz takıntısı
  • Yiyecek sağlantısı
  • Şiddetli mide ağrıları
  • Kabızlık giderici ilaç kullanmak
  • Tuhaf yeme alışkanlıkları
  • Sosyal hayattan çekilmek
  • Kalın giyinmek

 anoreksiya

Anoreksiya Tedavisi Nasıl Olur?

Anoreksiya tedavisi her şeyden önce mutlaka bir tıp doktoru tarafından planlanmalı ve uygulanmalıdır. Hastalığın tedavisinde ağırlıklı kısım psikolojik olan kısımdır. Zira anoreksiya hastalarının yaklaşık %60’ı aynı zamanda depresyon hastasıdır. Bu durum kişilerin, anoreksiya hastası olduklarını reddetmelerine ve tedaviyi kabul etmemelerine kadar uzanabilmektedir. Bu nedenle de tedavi sürecinde farklı alanlardaki hekimlerin ve hekimlerle aile bireylerini işbirliği çok büyük önem taşımaktadır. Kişinin zayıflık algısı ve inceliğe dair kaygıları gerek psikiyatrik ilaçlarla, gerekse terapilerle aşılmalıdır

Hastalığın neden olduğu zayıflık kişinin bünyesinde tehlikeli durumlara neden olmuş ise, kişiler mutlaka hastaneye yatırılarak tedavi edilmelidirler. Yatarak tedavi sürecinde de mutlaka psikolog ve psikiyatristlerin desteği alınmalı, doktorlar arası iletişim hiç bir zaman koparılmamalıdır.

Anoreksiya Hastalığında İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Hastalığın tedavisi uzun sürmektedir ve zorlayıcı olabilmektedir. Kesin bir süre verilmesi doğru olmayacaktır. Zira tedavi süreci kişilerin bünyeleri ve hastalığın geçmiş hikayesi ile oldukça değişiklikler gösterebilmektedir. Hastalıklarda beslenme danışmanlığı almak anoreksiya hastalığında da çok önemlidir. Uzman bir diyetisyen de tedavi sürecine katılmalıdır.

Anoreksiyalılar İçin Diyet Listesi

Bu hastalığı yaşayan kişiler belirli bir diyet listesine uymak yerine, doktorlar tarafından önerilen beslenme şeklini tercih etmelidirler. En çok kilo aldıran 10 yiyecek içerisinde sayılabilecek olan hayvansal ve bitkisel yağların yanı sıra kuruyemiş, beyaz peynir, patates gibi gıdalar uzman görüşü alındıktan sonra yenmelidir. Diyet listesinden ziyade, uzman kontrolünde hazırlanmış bir beslenme programına ihtiyaç vardır.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: