anne sütünü arttıran yiyecekler

Anne Sütünün Bebeğin Sağlıklı Gelişimi İçin Önemi

Anne sütü yeni doğan bir bebek için gelişimi açısından çok büyük bir öneme sahiptir. Peki anne sütünü arttıran yiyecekler nelerdir? Anneler süt yapan yiyecekler tüketirken nelere dikkat etmelidir? Anne sütünü arttıran gıdalar hangi miktarda tüketilmelidir? Bu yazımızda anne sütünün önemi hakkında verilen diyetisyen tavsiyelerine değineceğiz.

Yeni doğan bebekler ilk aylarında neredeyse anne sütü dışında hiçbir besin tüketmez hatta su bile verilmez. Anne sütünün önemi bu noktada ortaya çıkmaktadır. Bu neden anne sütünün önemi bebek sağlığı açısından tarifsiz bir öneme sahiptir. Yeni doğan bebekler ilk 6 aylık dönemde anne sütü ile beslendikleri taktirde bağışıklık sistemlerini güçlendirmiş olur. Anne sütü enfeksiyonlara karşı immünolojik faktörleri içerir böylelikle bebek sütü içtiğinde enfeksiyonlara karşı direnç kazanmış olur. Bunların yanı sıra anne sütünde bebeğin gelişimi açısından çok önemli yağ asitleri bulunur. Anne sütü inek sütüne göre daha az miktarda protein içerdiği halde anne sütü bebeğin gerektiği kadar proteini içermektedir. Ayrıca anne sütünün 1 damlasında milyonlarca beyaz küreler bulunur. Söz konusu beyaz küreler bebeğin kanında bulunan zararlı maddelere karşı savaşarak bebeği korur.

Anne sütünde bebeğin gelişimine katkı sağlayacak olan yağ, protein, demir, vitamin gibi her türlü besin değerine sahip ideal besinler bulunur. Tüm bu katkılarının yanı sıra yeni doğan bir bebeğin psikolojisine de büyük katkısı vardır. Sürekli ağlayan bir bebeğe meme verildiğinde bebek güvende olduğunu hissedeceğinden ileride yaşanacak olası bir psikolojik bozukluğun da önüne geçilmiş olur. Anne sütünü arttıran yiyecekler bu yüzden önemlidir. Anneler, süt yapan yiyecekler hakkında bilgilenmelidir.

Anne Sütünü Arttıran Yiyecekler ve Anne Sütü Yapan Besinler

Anne sütü nasıl artar sorusuna yanıt olarak, elbette su tüketimi gerekiyor. Ancak bu su tüketimi normal bireylere nazaran daha fazla olması gerekiyor. Normal şartlardan bir kişiye günde 2-2,5 litre sıvı tüketilmesi önerilirken emziren annelerin sütünü arttırabilmesi için sıvı tüketimini 3 litreye kadar yükselmesi tavsiye ediliyor.

Sıvı tüketimi dışında sık sık yeşil yapraklı bitkilerin de tüketmesi önem arz ediyor. Ispanak, ısırgan otu, kara lahana ve pancar gibi sebzelerin tüketilmesi anne sütünün kalitesi açısından da önemli bir etken. Bu bitkiler aynı zamanda içerdikleri vitaminler ve mineraller sayesinde emzirirken ihtiyaç duyulan ekstra kaloriyi sağlıklı bir şekilde almanıza yardımcı olacaktır.

Süt yapan yiyecekler tüketilmelidir. Kayısı, incir ve hurma gibi meyveler de tüketilmesi gerekenler arasında ilk sırada yer alıyor. Bu meyvelerin hem tazesini hem de kurutulmuşunu tüketebilirsiniz. İçerdikleri bol miktardaki lif, potasyum ve kalsiyum mineralleri ve A, C vitaminleri bilinen en etkili süt arttırıcı besinlerdir. Bu sebeple tüketilmesi önemli olan meyvelerdir.

Gebelik sonrası kilo verme hakkındaki en doğru yöntemi, diyetisyen kontrolünde uygulamalısınız. Diyetisyeniniz sizin için hangi yöntemin daha doğru olduğuna karar verebilecek uzman kişidir.

 emzirme döneminde beslenme danışmanlığı

Uzmanlarından Anne Sütünü Arttırmanın Yolları ve Beslenme Tavsiyeleri

Emziren annelere uzmanların tavsiye ettiği şeylerin başında omega-3 yağı içeren besinler var. Bu doğrultuda taze balık ürünleri örneğin omega-3 açısından zengin olan Somon balığı gibi balıkların tüketilmesi gerekiyor. Bu besinler anne sütünü arttıran yiyecekler arasında yer alır. Balık hem anne sütünü arttıran besinler arasında bulunur hem de bebeğiniz zeka gelişimini katkısı olacaktır. Diyetisyenlerin tavsiye ettiği bir diğer besin ise Humus! Nohut, tahin, sarımsak, zeytinyağı ve limon içeren humus, emziren bir annenin ihtiyaç duyduğu neredeyse bütün besinleri içermesi sebebiyle uzmanlar tarafından önerilenlerin başında geliyor.  Protein açısından zengin olan humus, süt üretiminde ise vazgeçilmezleriniz arasında olmalıdır!

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: