altın çilek

Altın Çilek Şehir Efsanesi Mi Yoksa Gerçek Mi?

Altın çilek ya da yer kirazı isimleri ile bilinen bu meyve, Güney Amerika’dan gelen küçük sarımsı meyvelerdir. Garip bir şekilde, kızılcıklardan ziyade daha çok domates ve patlıcanla daha ilişkili olan bir meyvedir. Güney Afrika ve Avrupa da dahil olmak üzere dünyanın diğer bölgelerine de ihraç edilmektedirler. Bu yüzden dünya genelinde birçok ismi vardır. Dünyanın neresinde bulunduğunuza bağlı olarak, diğer ortak isimler arasında Cape Gooseberry, Aztec berry, poha, harankash veya Physalis gibi çeşitli isimlerle onları tanıyabilirsiniz. Ülkemizde ise altın çilek olarak adlandırılmıştır. Altın çilek nasıl tüketilmeli diye soracak olursa neredeyse dünyanın her yerinde benzer bir kullanıma sahiptir.

 • Bu süper meyveler düşük seviyelerde kalori ve çok sayıda vitamin ve mineral içerir.
 • Bununla birlikte, bu meyvenin gerçek değeri antioksidan konsantrasyonudur.
 • Polifenoller ve karotenoidler insan sağlığının güçlü öğeleridir ve yer kirazı önemli miktarlarda bu öğeleri içerir.
 • Diğer besin elementleri ile kombine edildiğinde, bu antioksidanlar bu meyveyi çok cazip hale getirmektedir.

Altın çilek nasıl tüketilmeli? Altın çilek, tatlı bir lezzete sahiptir; bu da çeşitli kekler, tatlılar ve fırınlanmış ürünlerin yanı sıra salatalar ve meyve salataları için popüler bir malzeme olduğunu bize gösterir. Altın çilek nasıl yenir? Yer kirazı, taze veya kurutulmuş halde sağlıklı bir atıştırma olarak da yenilebilir.

Altın çilek faydaları nelerdir? Altın meyvelerin faydaları:

 • Yüksek antioksidan içeriklerine sahip olduğundan belirli kanser türlerini de içeren belirli kronik hastalıkların tedavisi için ideal bir besin takviyesidir.
 • Karotenoidler ve polifenolik bileşikler gibi, altın meyvelerde bulunan antioksidanlar, hücresel metabolizmaya zarar veren yan ürünleri yok edebilir.
 • Kanser hücrelerinin yok edilmesinde etkilidir. Bu da, altın meyveleri “süper yiyecek” yapan özelliğidir.

diyet koçluğu

Altın Çilek Zayıflamak İçin Nasıl Kullanılmalıdır?

Düşük kalorili bir gıda olarak (her 100 gramda sadece 53 kalori), altın meyveler kilo vermeye çalışan insanlar için ilginç bir seçenek olarak bilinir. Altın çilek zayıflatır mı? Bu küçük meyveler günlük besin öğelerinizin büyük bir yüzdesini oluşturabilir, ancak genel olarak aldığınız kilolara karşı herhangi bir olumsuz yağ veya kaloriye katkıda bulunmaz, kilo verme hedeflerinizi tutturmanıza sadece yardımcı olur. Diyet koçluğu hizmetlerinde direk menüye eklenmez ama ek olarak ya da ara öğünlerde tavsiye edilebilir. Çünkü içinde doğal ve güçlü antioksidanlar bulunur. Bu nedenle diyetisyen kontrolünde kullanılmalıdır.

Bunlara ek olarak şu bilgiyi de verebiliriz. Birçok insan yağları negatif bir bileşen olarak düşünse de, gerçekte, insanlar vücuttaki birçok işlemin düzgün çalışması için çeşitli temel yağ asitlerine ihtiyaç duyarlar. Örneğin, altın meyvelerdeki oleik ve linoleik asit, vücudumuzdaki LDL kolesterol (kötü kolesterol) miktarını azaltır ve sağlıklı bir kalbin sağlanması için kolesterol dengesini yeniden oluşturur. Hamilelik döneminde beslenme periyotunda da hem annenin hem de bebeğin kalp sağlığı için kullanılabilir.

Altın Çilek Tüketirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Altın çilek nasıl kullanılmalı derken aslında bu meyveyi de tüketirken nelere dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapılmaktadır. Altın çilek nasıl tüketilmeli ve nerede kullanılırsa katkı sağlar? Altın meyveler birçok alanda kullanılabilen meyvelerdendir, özellikle kahvaltıda reçel tüketirken, olası mide problemlerini önleyebilirsiniz. Ek olarak, meyve salatalarında da oldukça tercih edilir. Hemen hemen her yiyecekte bir tat oluşturan altın meyveler, turta veya tatlılarda sıklıkla kullanılan bir çeşittir. Özellikle tatlıya çok farklı ve nahoş bir tat verir. Zengin vitaminler içerir. B1, B2, B3 ve C vitaminleri ve mineralleri barındırır. Bu nedenle, sadece tüketim için değil, aynı zamanda bitkisel yağlar ve ilaçların üretimi için de tercih edilir.

Altın Çilek Tüketecek Olanlara Öneriler

Altın çilek zararları da bulunan bir meyvedir. Bunun için tüketenlerin dikkatli olması gerekir.

 • Tansiyonu düşürebilir. Bunun için tansiyon düşüklüğü sorunu yaşayanlar dikkat etmelidir.
 • Mide bulantısı ve kusma yapabilir.
 • Diyabet hastalarının kontrollü olarak tüketmesi önerilir.
 • Metabolizmayı olumsuz etkileyip, aşırı terleme yapabilir.
 • Alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Bu nedenlerden dolayı altın çilek kesinlikle diyetisyen kontrolünde tüketilmelidir. Diğer türlü vücudunuzda yan etkilere sebep olabilir.

Yazdır

Yazdır

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu: